Kosova Cumhuriyeti 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olup yaklaşık 1.9 milyon  nüfusa sahiptir. Başkenti Priştine olmasına rağmen Prizren şehri turistlerin ilgisini daha çok çekmektedir. Para birimi olarak Euro(€) kullanmaktadır. Kosova’nın mutlaka görülmesi gereken iki şehri olan Priştine ve Prizren için bir gününüzü ayırmanız yeterli.

Türkiye’den Kosova’ya bir çok havayolu firması direkt olarak uçuş yapıyor. Kosova Priştine Havalimanı’na yaklaşık 1,5 saat yolculuk yaparak gidebilirsiniz. Kosova Türkiye’den vize istemiyor sadece pasaport ile giriş yapılabiliyor. Hava limanından Priştine şehir merkezine ulaşım taksiyle 30 dk mesafe olup  taksicilerle pazarlık yapıp en fazla 20 euro ödeme yaparak gidebilirsiniz.

Kosova uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kaldığı için günümüzde de bu etki görülmektedir. Kosova’nın hangi noktasına giderseniz gidin Osmanlı eserlerine rastlayabilirsiniz.

Kosova’da ve Prizren’de yenilecek en güzel şeyler Kosova köftesi ve böreğidir. Kosova köftesinin diğer adı  Pljeskovica’dır. Kosova’ya gidilecek en güzel zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kosova’yı keşfetmek en fazla 1 gün yeterlidir. Haftasonu için ideal bir destinasyon olup çok da ucuz bir ülkedir.

Eğer Kosova’dan Sırbistan’a geçiş yapmak isterseniz büyük ihtimalle geçiş yapamayabilirsiniz. pasaport kontrol noktasındaki polisler sizleri Sırbistan’a almayacaktır. Sırbistan’a gidip oradan Kosova’ya geçiş yapmak mantıklı olacaktır. Bu anektoda dikkat etmekte fayda var.

 

Priştine:

Yüksek katlı modern yapılar ile hala savaşın etkilerini taşıyan şehirde 1-2 saat vakit geçirdik. Nene Teresa Caddesi’ni dolaşıp , Fatih Sultan Mehmet Camii, Sultan Murad Türbesi’ni görüp taksiyle kişi başı gidiş-dönüş 15 euro  ödeyerek üzere Prizren’e geçtik. Yoculuk yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Prizren – Priştine arası 85 km

Sultan 1. Murat Türbesi, (Meşhed-i Hüdavendigâr)  Kosova’nın Priştine-Mitroviça yolu üzerinde Priştine’ye 6 km mesafede yer alır. 1389 yılında  Kosova Ovası’nda ordusuyla birlikte Sırpları bozguna uğratan ve savaş sonrası alanı gezdiği sırada ‘Miloş Obiliç’ adlı Sırp tarafından şehit edildikten sonra iç organları savaş bölgesindeki türbeye konulan Sultan 1. Murad Hüdevendigar’ın türbesinin bakımı tam 400 yıldır Özbekistanlı ‘Türbedar’ ailesi tarafından yapılıyor.

Türbeyi ziyaret edip bilgi edindikten sonra dualarımızı edip merkeze doğru yol aldık.

Büyük Hamam, Priştine Müzesi, ve Germia Parkı gezilecek diğer yerlerdir.

Sultan 1.Murad Türbesi’nden kareler,

Nene Teresa Caddesi ve Fatih Sultan Mehmet Camii;

 

 

Prizren:

Türkçe konuşma oranı çok yüksek olan şehir ülkede en çok Türk’ün yaşadığı bölgedir. Prizren’de Osmanlı’nın etkileri Priştine’ye göre  daha belirgin. Mimari yapıların çoğu kendini korumayı başarmış. Burada kendinizi sanki bir Anadolu şehrindeymişsiniz hissi duyuyorsunuz.

Prizren şehri Bistrica (Akçasu) tarafından ikiye bölünmüştür. Prizren şehrinde gezilecek yerlerin hepsi hemen hemen aynı noktada yer alıyor.

Prizren’in simgesi de Taş Köprü. Bistrica nehri üzerine kurulu köprü harika bir yapıdır. Nehir etrafında bahar aylarında çeşitli yarış, eğlence vb. organizasyonları yapılmaktadır.

hdr

hdr

hdr

hdr

hdr

Prizren Kalesi, Ortağ çağdan kalma kale Prizren şehrinde en yüksek yerdir. Prizren Kalesi‘ne çıkarak tüm bölgeyi kuş bakışı seyredebilirsiniz. Kaleden aşağı indikten sonra yol üzerinde TİKA’nın restorasyon yaptığı Sinan Paşa Camiyi göreceksiniz. TİKA Kosova’daki Osmanlı eserlerinin restore edilmesinde etkili.

hdr

hdr

Halveti Tekkesi , Sinan Paşa Camii , Arasta Camii , Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Tarihi Prizren Evi görülmesi gereken diğer başlıca yapılardır.

Şehrin yemekleri Türk mutfağını andırmakta olup nefis köfte ver börekleri kesinlikle mideye indirilmeli. Prizren’de geçirdiğimiz harika 3-4 saatten sonra Priştine’ye havalimanına gidip oradan İstanbul’a uçarak bu güzel ülkeye veda ettik.

 

hdr