Salzburg, Avusturya şehirleri içinde Avusturya başkenti Viyana ve Graz’dan sonra üçüncü büyük şehirdir. Görkemli kale ve katedralleri, Ortaçağ’dan kalmış tarihi dokusu , Mozart çikolataları, geniş meydanları  ve daracık sokaklarda gezinen şık insanlarıyla güzel bir Avrupa kenti. Mozart’ın doğduğu yer ve tuz madenleri ile tanınan harika bir şehir.  Salzburg’un ismi tuzdan kale anlamına gelen Almanca tuz (Salz) ve kale (Burg) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Salzburg, Salzach nehri üzerinde bulunmaktadır

Kış mevsiminde Salzburg gezisi düşünceniz varsa Salzburg hava durumuna bakmanızda yarar var. Çünkü çok soğuk bir hava ile karşılaşmanız olası olacaktır.

THY ile İstanbul’dan direk uçulan Salzburg şehrinin eski kent merkezi 1996’dan bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.  Salzburg‘u tam anlamıyla gezmek ve şehri yaşamak için 2 gün yeterlidir. Haftasonu kaçamağı olarak ideal bir destinasyon. Salzburg’u günübirlik gezmek de mümkün ama biz yorulmamak için 1 gece konaklamayı tercih ettik. Salzburg’da alışveriş için şehrin en işlek caddesi olan Getreidegasse’de bakınabilirsiniz.

Yakın yerlere kaçmak isterseniz yaklaşık 2 saat yolculukla masal kasabası Hallstatt’a ve Almanya’nın Bavyera bölgesi şehri olan Münih’e, Salzburg Haubtbahnhof tren istasyonundan trenle ya da otobüsle geçebilirsiniz.  

Salzburg şehir merkezine havaalanından ulaşım oldukça kolay. Salzburg Havaalanından çıktıktan sonra 20 metre ilerideki otobüs durağından otobüs şoförüne ödeme yaparak 2 numaralı otobüs hattından 15-20 dakika süren yolculukla şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Salzburg Havaalanına tekrar gitmek için şehrin merkezinde bulunan Hanuschplazt durağından kalkan 10 numaralı otobüs hattına binerek ulaşabilirsiniz.

Salzburg’da yeme-içme kültürü dendiğinde akla gelen şeyler nefis kek tarzı tatlıları, Mozart çikolataları, Avusturya’ya özgü Bosna (Bizdeki sosisliye çok benzer) ve şinitzel tarzı yemekler gelmektedir.

 

Başlıca gezilecek yerler:

 • Festung Hohensalzburg Fortress(Salzburg kalesi)
 • Mirabell Palace and Gardens(Mirabell Sarayı ve Bahçeleri)
 • Mozart’s Geburtshaus (Mozat’ın Doğduğu Ev)
 • Salzburger Dom (Salzburg Katedrali )
 • Mozartplatz (Mozart Meydanı)
 • Getreidegasse Street
 • Residenzgalerie
 • Makartsteg Bridge
 • Hallstatt Kasabası

Festung Hohensalzburg Fortress (Salzburg kalesi) :

Salzburg gezilecek yerlerin en önemlisi. Fünikülerle veya yürüyerek çıkabilirsiniz. Biz yürüyerek çıkıp kalenin manzarasının tadını çıkardık. Kalenin etrafındaki yollarda gezdik. Gerçekten harika bir kış manzarası hakimdi.

Harika bir manzaraya kaleden şehrin tamamını kuşbakışı olarak görme imkanınız oluyor. Yürümek istemiyorsanız ya da ben füniküler tecrübesi yaşamak istiyorum diyorsanız 15 euro karşılığında (Bu fiyata kalenin tamamını gezme dahil) finüküler ile çıkabilirsiniz. İçerde Salzburg ve Avusturya tarihi ile ilgili bir müze var. Ama orada fazla vakit harcamayın. Çünkü kalenin manzarası çok güzel. Bu manzaraya bakın ve bol bol fotoğraf çekin ve çektirin.

Mirabell Palace and Gardens (Mirabell Sarayı ve Bahçeleri):

Göz alıcı bir peyzaja sahip olan Mirabell Bahçesi Salzburg’un tek büyük parkı. 1606 yılında yaptırılmış. Mirabell bahçeleri, 1854 yılından itibaren İmparator Franz Joseph tarafından halka açılmış. Nehre yakın ve  sakin bir yer. Dinlenmek, birşeyler atıştırmak ( yanınızda getirdiğiniz sandviç ) ve fotoğraf çekmek için uygun bir alan. Buradan Salzburg Kalesi’ni de görebiliyorsunuz.Tabi Şubat ayında gittiğimiz için çiçekler yoktu. Yine de güzel bir görüntü oluşmuştu.

Mozart’s Geburtshaus (Mozat’ın Doğduğu Ev) :

Mozartın doğduğu ve büyüdüğü binadır. Getreidegasse Caddesi üzerindeki 9 numaradaki bina. Müze olarak kullanılan binada yer alan ve önceleri Mozart ailesinin yaşadığı, küçük Wolfgang’ın doğduğu daireyi ziyaret etmeniz mümkün. Çok fazla eşya yok içeride daha çok fotoğraf ve yazılarla Mozart anlatılıyor. Mozart’a ilginiz yoksa girmeseniz de olur. Giriş 10€.

Salzburger Dom (Salzburg Katedrali ):

Salzburg şehrinin en büyük katedrali. Katedralin içeriden ve dışarıdan görüntüsü ilginizi çekebilir. Barok yapısı olan Salzburger Katedrali, Mozart’ın vaftiz edildiği bir 17. yüzyıl katedrali. Şehrin önemli sembollerinden biri olan bu yapı  Residenzplatz’in yanında yer almaktadır. Katedralin açılışı 1628’de gerçekleşmiş. Giriş ücretsiz.

Mozartplatz (Mozart Meydanı) :

Salzburger Dom’un hemen yanında bulunan Mozartplatz meydanında Mozart’ın ihtişamlı heykeli bulunmaktadır. Salzburg Mozart heykeli 1842 yılında Mozart’ın oğlu huzurunda olan bir törenle Ludwig von Schwanthaler tarafından yaptırılmış. Bu meydanda bulunan at arabalarına binerek şehri turlayabilirsiniz. Salzburg Müzesi ‘de Mozartplatz’da yer alıyor.

Getreidegasse Street :

Salzburg’un kalbi ve en güzel caddesidir.  Getreidegasse’de alış veriş  yapabileceğiniz ünlü mağazaları, hediyelik eşya mağazalarını, marketleri, pasajları, restoranları ve cıvıl cıvıl kafeleri bulabilirsiniz. Çok sayıda dükkana sahip olan bu dar ve çok güzel caddede, Mozart’ın  doğduğu ev bulunmaktadır.

Residenzgalerie:

Residenzplatz’da bulunan ve eskiden başpiskoposların yaşadığı bir saraydır. Sarayın odaları birbirinden zevkli eşyalar ile döşenmiş. Sesli rehberlik servisi sayesinde sergilenen eserler hakkında kolayca bilgi edinebileceğiniz Residenzgalerie Rembrant, Carel Fabritius, Carlo Saraceni gibi sanatçıların çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Salzburg’un tarihini öğrenmek için önemli bir kaynak olan sanat galerisi salı günleri hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Makartsteg Bridge :

Salzach nehri üzerinde bulunan köprülerden biri olan Makartsteg köprüsü, aşıkların aşklarının sonsuza dek sürmesi için, kilitlere yazdıkları dileklerini köprünün zincirlerine kilitlemeleriyle köprüye nefis bir görsellik katıyor.

Salzach River :

Salzach river Salzburg şehrini ikiye ayıran, 225 km uzunluğunda olan Avusturya alplerinin en önemli nehri. Bu nehrin, şehri daha çekici yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. Mirabellgarten’ı gezdikten sonra Salzach nehrinin kenarına indik. Makartsteg köprüsünden karşıya geçerken güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Şehrin en güzel yeri burası.

Hallstatt Kasabası:

Salzburg’a 2 saatlik mesafede bulunan Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Hallstatt kasabasını şiddetle öneriyorum. Bu mükemmel küçük kasabayı 1 günde hissederek rahatça gezebilirsiniz. Kasaba hakkında ayrıca detaylı yazımı blogumda okuyabilirsiniz.

Bunlar dışında fırsatı olan şehirdeki şu noktaları da görebilir: Kapitelplatz, Oyuncak Müzesi, Salzburg Müzesi, Doğa Tarihi ve Teknoloji Müzesi, Arenburg Sarayı, Salzburg Hayvanat Bahçesi, Modern Sanat Müzesi.

Salzburg’da yapılması şiddetle önerdiğim şeyler,

 • Salzburg’un ara sokaklarında kaybolmak
 • Mükemmel tatlılarını, çikolatalarını yemek
 • Salzburg kalesine çıkıp şehri yukarıdan izlemek
 • Salzburg’a 2.5 saat mesafede olan masal diyarı Hallstatt’ı görmek
 • Salzach nehrinin yakınında gün batımında banklarda oturup o mükemmel müzik melodilerinin ve nehrin sesinin birleştiği anı hissetmek

Yazıma Salzburg’dan çekmiş olduğum kareler ile veda ediyorum.