Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer almaktadır. Nehrin ikiye böldüğü Belgrad’da gezilecek tarihi yerler “Stari Grad”da yani eski şehirde yer alıyor. “Nova Grad” yani yeni şehirde gezebileceğiniz yer ise Zemun. Burası nehir kıyısında kurulu olan küçük bir turistik bölge.

 Belgrad’a vize yok. Türkiye’den Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a uçakla, arabayla ve trenle gitme imkanı vardır. Nikola Tesla Havaalanı’na İstanbul’dan Pegasus,Thy ve Air Serbia havayolları ile yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonrası gidilebilir.  Belgrad Nikola Tesla Havalimanından şehir merkezine ulaşım için 72 numaralı otobüse binip Zelena Velac Meydanı’nda inmeniz gerekmektedir. Bilet fiyatı 2 euro. Otobüs biletinizi kiosklardan alırsanız daha uygun fiyata geliyor. Her saat başına çeyrek kala ve çeyrek geçe otobüsler kalkıyor.

Şehirde dolaşırken farklı yüzyıllardan kalma birçok tarihi yapıya rastlayacaksınız. Bunlar arasında şehrin simgelerinden olan Cumhuriyet Meydanı, Knez Mihailova Cad, Meclis Binası, Eski Saray ve Yeni Saray, Şehir Müzesi ve Şehir Tiyatrosu binaları, Kale Meydanı, Sava Katedrali, Taş Meydan, Hotel Moskva, Nikola Tesla Müzesi, Hotel Moskva, Strahinjica Caddesi ve Skardarlija Caddesi görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Bu yapıların hepsine yürüyerek gidebilirsiniz. Özellikle 2 no’lu tramvaya mutlaka binin. Şehrin tarihi bölgelerinden geçen bu hatla keyifli bir şehir turu yapabilirsiniz.

Belgrad’da kahvaltı kültürleri yok. Belgrad mutfağının çok zengin olduğunu söylemek mümkün değil. Mahalle aralarındaki pastanelerde hamur işleri, çörek ve simitler, kruvasan ve börekler  bulmanız mümkün. En çok duyduğumuz yerel yemeği Cevap Cici Kebabı oldu. Bizdeki İnegöl köftenin çok benzeri. Yerel yemeklerin dışında Belgrad’da adım başı pizza yapan pekaralar (pastane) ve restoranlar göreceksiniz.  Nefis lezzetteki pizzaların tadına varabilirsiniz.

Gelelim görülmesi gereken başlıca yerlere;

 1. Republic Square (Cumhuriyet Meydanı)

Belgrad’ı gezmeye başlamak için en iyi nokta Republic Square , şehrin ünlü yeri Knez Mihailova Caddesine oldukça yakın bir yerde bulunuyor. Belgrad gezilecek yerler arasında yer alan Ulusal Tiyatro, Boško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müze bu meydanın çevresinde yer alıyor.

Meydanın ortasında tüm ihtişamı ile duran Prens Mihailo Obrenović heykeli 1882 yılında yapılmış. Osmanlı’nın bu topraklar üzerindeki hakimiyetini sonlandıran Prens Mihailo’nun heykelindeki en dikkat çeken detay ise işaret parmağıyla güneyi göstermesi. Söylenenlere göre prensin işaret ettiği yer; İstanbul.

Gösterilerin, konserlerin yapıldığı meydanda sıralanan kafelerden birinde keyif kahvesi içtikten sonra civarda yer alan ulusal müze ve ulusal tiyatro binalarına rotanızı çevirebilirsiniz.

 1. Knez Mihailova Caddesi

 Cumhuriyet meydanından Belgrad Kalesi (Kalemegdan)’ne doğru uzanan cadde Belgrad’ın en popüler alışveriş caddesidir. Sağlı sollu dükkanlar , yıllara meydan okuyan estetik, tarihi binalar, şık kafe ve restoranlar…  Sokak sanatçıları, pasajlar, seyyar satıcılar ne ararsanız bulabileceğiniz renkli bir cadde burası. Buraya Belgrad’ın İstiklal Caddesi denilebilir.

Şehir sakinlerinin ana buluşma noktalarından birisi olan, adını Sırbistan Prensi 3. Mihailova‘dan alan ve sadece yayaların kullandığı Knez Mihailova Caddesi‘şehri  keşfetmek için başlangıç noktasıdır.

Knez Mihailova, Belgrad şehrini Osmanlılardan geri alan halkın kahramanı bir kişi. Heykelini, Cumhuriyet Meydanı’nın ortasında, Knez Mihailova Caddesi’nin girişinde görüyoruz.
Günün her saati çok kalabalık olan Knez Mihailova Caddesi araç trafiğine kapalı ve Belgrad’ın en ünlü caddesi. Alışveriş için en uygun yerlerden biri olan cadde Belgrad Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

 1. Kalemegdan

Tuna ve Sava nehirlerinin birleşme noktasını yukarıdan görebileceğiniz, yeni Belgrad’a karşıdan bakan manzarası ile herkesi kendine çeken bir yer. Geniş yeşil alanları, meydanları, yürüyüş yerleri ile şehrin en gözde yerlerinden. Yılın hemen her günü turistlerle dolup taşan bölge, aynı zamanda Belgrad şehrinin en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz yerlerden biri.

Kalemegdan adını Osmanlılardan almış, Belgrad Kalesi aslında. İsmi de Kale Meydan’dan geliyor, zaman içinde Sırpça’ya yaklaşmış .  Belgrad’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken bu bölge, Knez Mihaliova Caddesi‘nin sonunda yer alıyor. Büyük bir alan olan bu bölgede, 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın fethettiği kalenin yanı sıra müzeler, anıtlar, parklar ve müthiş bir şehir manzarası sizi bekliyor.

Belgrad Kalesi’nde gezerken Osmanlılardan günümüze kadar kalabilmiş çeşme, paşa konağı, hamam ve türbe gibi bir çok eseri görebiliyoruz. Kalenin içerisinde Silahtar Ali Paşa Türbesi’ni görebilirsiniz. Silahtar Ali Paşa; Venediklilerin eline geçen Mora Yarımadası’nı tekrar fethettiği için Mora Fatihi olarak da adlandırılıyor. 1578 yılında yapılmış olan Sokullu Mehmet Paşa’nın Çeşmesi de yine burada görülebilir.

 1. Skadarlija

 Cumhuriyet Meydanı’nın biraz aşağısında kalan şirin bir bohem bölge olan Skadarlija, Arnavut kaldırımları, şık restoranların, sanat galerilerinin, hediyelik dükkanların, barların olduğu bir bölge. Skadarlija biraz Asmalı Mescit tadında bir yer. Belgrad’ın “Bohem Mahallesi” olarak ünlenen  bu bölgede Sırp yemeklerinin tadına eğlenceli ve renkli bir ortamda bakılabilir.

 

 

 1. Aziz Sava Katedrali 

Yapımı 1989 yılında tamamlanan ve Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’ya adanan Aziz Sava Katedrali etkileyici mimarisiyle Sırbistan’daki en güzel yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Belgrad’ta gezilmesi gereken yerlerin başında gelen bu görkemli katedral, aynı zamanda dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden birisi olarak da biliniyor.

 1. Aziz Mark Kilisesi

1940 yılında tamamlanan Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church), kızıl renkli taşlarıyla Belgrad’a gidenleri etkileyen binalar arasında yer alıyor. Taş meydanın hemen yanında bulunan küçük ama bir o kadar da güzel bir kilise. Belgrad’ın tam ortasında tramvayların geçiş bölgesinde yer alan bu  tarihi bir kilisenin  gayet etkileyici bir atmosferi var.

 1. Sırbistan Ulusal Müzesi

Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Ulusal Müze (National Museum of Serbia), günümüzde Sırbistan’ın, geçmişte ise Yugoslavya’nın en eski ve en büyük müzesi olan bina, 1844 yılında kurulmuş. 5600’den fazla resim olan ve 400.000‘den fazla eserin sergilendiği müzeyi zamanınız olursa gezmenizi tavsiye ederim.

 1. Taş Meydan (Tasmajdan)

Belgrad’da bulunan bir çok binanın yapımında kullanılan taşların çıkarıldığı, savaş zamanında askeri depo ve sığınak olarak kullanılan yer olan Taşmeydan’da  St Mark Kilisesi yanı sıra parklar, oteller ve restoranlar yer alıyor. Şehrin en büyük parkı olan bu bölgede özellikle bahar aylarında mis gibi kokan ıhlamur ağaçlarının altında yürüyüş yapılmaktadır.

 

 1. Nikola Tesla Müzesi

Belgrad Havaalanına adını veren Nikola Tesla 1856 ile 1943 yılları arasında yaşamış olan ve elektrikle ilgili sayısız buluşuyla ünlü olan Sırp asıllı mucittir. Kendi adına kayıtlı 300 kadar patenti bulunuyor. Nikola Tesla’nın hayatını ve çalışmalarını gösteren birçok orijinal belge, çizimler, fotoğraflar ile çeşitli teknik cihazlar müzede sergilenmektedir.

 1. Zemun

Belgrad’ın en güzel noktalarından biri. Şehrin bir diğer güzelliği olan Kalemegdan‘ın tam karşısında yer alan Zemun bölgesine Belgrad merkezden 84 nolu otobus ile 30 dk da ulaşabilirsiniz .Gardos Tower (Binyıl Anıtı) ‘a çıkıp yukarıdan harika manzarasını izleyebilirsiniz.

 1. Hotel Moskva

Hotel Moskva, Belgrad’da en sevilen ve bilinen otellerden biri. Ünlüler ve zenginler merkezi konumu ve şık tasarımı nedeniyle genellikle burada konaklıyor. Otelde zamanında kalan isimler Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Maxim Gorky gibi isimler.

Belgrad’dan çektiğim diğer kareler;