Almanya’nın başkenti Berlin, müzeleri, sarayları, sokak sanatları ve canlı gece hayatıyla Avrupa’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi.  Oldukça zengin bir mimariye sahip olan kent  aynı zamanda da yeşil bir metropol. Aynı zamanda Almanya’nın en yeşil kentidir. Şehirde doğa ve modernlik iç içe geçmiş. Şehir alanının yaklaşık beşte biri ormanlardan oluşmakta olup, aynı zamanda şehir bir nehir ve göl labirenti tarafından sarmalanmaktadır.

Tarih, sanat, keşfedilmek için bekleyen sokak ve müzeler ne ararsanız var. Şehirde tam 180 müze bulunuyor. Müzeler Adası diye müzelerle dolu harika bir ada oluşturulmuş. Berlin Duvarı’nın en uzun kalıntısı olan East Side Gallery dünyanın en büyük açık hava galerilerinden biri. Berlin, 1700 köprü ile Avrupa şampiyonu. Avrupa’da ilk trafik ışığı 1924 yılında Potsdamer Platz’da faaliyete geçmiştir.

1989 yılında Berlin Duvarı`nın yıkılması ve 1990 yılında da Almanya’nın yeniden birleşmesiyle başkent olmuştur. Berlin, oldukça sert kışlar yaşayan, yazları da bir hayli serin ve zaman zaman yağışlı geçen bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 8-10 derece civarıdır.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan Berlin’e direkt uçuş yapan pek çok havayolu şirketi var. THY, Pegasus, Sun Express gibi havayolu şirketleri ile 3 saatlik bir yolculuk sonunda Berlin’e ulaşılabilir. Ayrıca Almanya’nın diğer şehirlerinden ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden Berlin’e demiryoluyla ulaşmak mümkün. Berlin’in merkez tren garı olan Hauptbahnhof aynı zamanda Avrupa’nın en büyük tren garıdır.

Berlin’de Tegel ve Schonefeld isimli iki havalimanı bulunmaktadır. Biz Schonefeld Havalimanı’na indik. Schonefeld’den şehre ulaşım için 162, 171 ve X7 no`lu otobüslere binebilirsiniz. Ayrıca S-Bahn’in S9 ve S45 no’lu banliyö hatlarıyla da şehrin bazı noktalarına ulaşılabilir.

Türkler Berlin’de yemek kültürünü domine etmiş. Berlin’de sayısız Türk dönercisi var. Kreuzberg semtine gittiğinizde kendinizi hiç de yabancı hissetmiyorsunuz. Restoran işletmecileri sizin Türk olduğunuzu anlayınca da size bir başka özen gösteriyor, karşılarında Türk görmek onları mutlu ediyor.

Gelelim Berlin’de gezilecek yerlere;

 • Reichstag (Parlamento Binası)
 • Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı)
 • Alexanderplatz
 • Berliner Dom (Berlin Katedrali)
 • Checkpoint Charlie
 • East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi)
 • Holocaust Memorial (Soykırım Anıtı)
 • TV Kulesi (Berliner Fernsehturm)
 • Potsdamer Platz
 • Pergamon Museum (Bergama Müzesi)
 • Bode-Museum
 • Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri)
 • Altes Museum (Eski Müze)
 • Kreuzberg
 • Tiergarten
 • Victory Column
 • Sony Center

 

 1. Reichstag (Parlamento Binası)

Binanın yapımı 1894 yılında tamamlanmış. Büyük bir restorasyon geçiren bina 1999’te parlemento binası olarak kullanılmaya başlanmış. Oldukça enteresan ve etkileyici bir yapı. Çatısını süsleyen cam kubbe panoramik Berlin manzarasını izleme fırsatı veriyor hem de bina içerisine daha fazla gün ışığı girmesine olanak sağlıyor. Kubbeye çıkmak için mutlaka web sitesi üzerinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

 1. Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı)

17. yüzyılda yapılan ve şehrin giriş kapısı olan Brandenburg Kapısı, Soğuk Savaş döneminin ve Berlin’in simgesi. Berlin’in en çok turist çeken bölgelerinden biri. Şehri gezmeye başlamak için merkezi bir yer. Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm’in emri doğrultusunda 1788-1791 yılları arasında inşa edilmiş.

Otelimiz çok yakın olduğu için yürüyerek ulaştık. Tarihi birçok yapı yan yana olduğu için yürüyerek her yeri görebilirsiniz. Nisan ayında gitmemiz rağmen hava baya soğuktu.

Adres: Pariser Platz, 10117 Berlin

 1. Alexanderplatz

Alexanderplatz Berlin’in en ünlü meydanlarından olup Berlin’de yaşayan insanların buluşma noktası, ayrıca toplu taşıma araçlarının çoğu da ya buradan geçiyor. Berlin’in ulaşım merkezi olmasının yanı sıra, tepesine çıkmak isteyebileceğiniz, TV kulesi de bu meydana yer alıyor. Bu meydanda yer alan  Dünya Saati çok ilginç yapı. Resimdende görüleceği üzere.Atıştırabileceğiniz sokak satıcıları ve dükkanlar mevcut.

 1. Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Berlin’in en çok ziyaret edilen noktalarından biri Berlin Katedrali etkileyici bir yapı. Müzeler Adası üzerinde yükselen yapı, Rönesans tarzı bir kilise olarak 18. yüzyılın başında inşa edilmiştir. Her yıl burada binlerce rehberli tur gerçekleştiriliyor, Katedral her yıl yüzden fazla konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Oldukça eklektik bir mimari tarzı var.

Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin,  Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00

 

 1. Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu tarafından 1961-1990 yılları arasında Doğu ve Batı Almanya arasında geçişleri kontrol altında tutmak için kullanılmış. Berlin ve Soğuk Savaş’ın sembollerinden biri haline gelmiş.

Sadece fotoğraf çekmek için gidilebilir. Aslında tarihi önemi olan bir nokta ancak görmezseniz bir kaybınız olmaz. Kostümlü tipler birlikte fotoğraf çektirmek için 3-5 € bir şey alıyorlar. Akşam geçerseniz askerler yok.

AdresFriedrichstraße 43-45, 10117

 1. East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi)

Doğu ve Batı Berlin’in birleşmesinden sonra yıkılan duvardan sadece 1 km’lik bir bölüm bırakılmış ve graffiti sanatçıları duvarı boydan boya resimlerle donatmışlar. Bu graffitilerde sanatçılar kendi tarzlarında barışı ve savaş karşıtlığını anlatıyorlar. Bence mutlaka görülmeli. Burada ortalama 2 saat zaman geçirebilir.

East Side Gallery’ye gitmenin en rahat yolu Alexanderplatz’dan otobüsle bölgeye 15 dk’de ulaşmak. İndiğiniz yerden tekrar otobüse binerek Alexanderplatz’e dönebilir ya da yakınlardaki metro durakları ile dilediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz.

Adres: Mühlenstraße, 10243

 1. Holocaust Memorial (Soykırım Anıtı)

Dünya Savaşı’nın bitişinin 60. yılında, savaşta hayatını kaybeden Yahudilere adanmış bir anıt olup Nazi Holokost’u sırasında katledilmiş 6 milyona yakın Yahudinin anısına 2006 yılında yapılmış. Anıt, 19 bin metrekarelik bir alana sahip olup, içerisinde her biri 2,38 metre uzunluğa ve 0,95 metre genişliğe sahip 2.711 beton blok bulunuyor.

Açık bir alan olduğu için günün herhangi bir saatinde gidebilirsiniz. Şehrin en büyük parkı olan Tiergarten buraya çok yakın orada vakit geçirdikten sonra parkın içinden yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Berlin merkezde görülmesi gereken bir anıt. Ama bende hayal kırıklığı yarattı. Daha görkemli, etkileyici, insanı düşünmeğe zorlayıcı bir anıt beklerdim. Aksine çok geniş bir alanı kaplayan modern bir mezarlık ile karşılaştım.

Adres: Cora-Berliner-Straße 1, 10117 Berlin

 1. TV Kulesi (Berliner Fernsehturm)

365 metrelik uzunluğu ile Berlin’deki en yüksek yapı konumundaki televizyon kulesinin açılışı ise 1969’da yapılmış. Panoramik Berlin manzarasını konukların gözleri önüne seren küre şeklindeki gözlem alanının yerden yüksekliği 203 metre olup yemek yemek ya da bir şeyler içmek için oturabileceğiniz bir gözlem terası bulunmaktadır. Ziyaretinize birkaç gün kala giriş biletinizi internetten satın alabilirsiniz. İnternet bileti olanlar girişte kuyruk beklemeden hızlı giriş yapabiliyorlar.

 1. Potsdamer Platz

Berlin’in en ünlü meydanlarından olup burada sokak performansları ve çeşitli açık alan sergileri sergilenmektedir. Meydan çevresinde Sony Center, Daimler City ve Beisheim Center bulunmaktadır. Ayrıca meydanın yakınında bir sürü otel, restoran, bar ve eğlence merkezi var. Berlin Devlet Kütüphanesi, Holocaust Memorial, Brandenburg Kapısı gibi birçok görülecek yer de oldukça yakın. Meydanın bir köşesinde bulunan Berlin Duvarı‘na ait kalıntılara ise sakız yapıştırmak uzun süre önce adet olmuş.

 1. Pergamon museum (Bergama Müzesi)

Avrupa’nın en büyük arkeoloji müzelerinden biri olan Bergama Müzesi’nde birçok tarihi eser ve koleksiyon Türkiye’den izinli-izinsiz alınıp buraya koyulmuş. İzmir’in Bergama ilçesindeki Bergama Antik Kenti‘nden götürülen eseler sergileniyor.  Berlin’in en çok ziyaret edilen en gözde müzesi olup 1910 yılında kurulmuş.

Pergamon Müzesi, Berlin’deki Müze Adası’nda yer alıyor. Tek olarak gezilebileceği gibi, kombin biletle başka müzeler de gezilebiliyor. Bence bu müzedeki en önemli eserler, müzeye adını veren Bergama Zeus Sunağı, Babil’in İştar Kapısı ve Milet Agora’dan güney pazara giriş kapısı idi. Bunlar hep ilk katta. İkinci kat İslam Eserleri bölümü. Bu bölümün açılmasına neden olan, 2. Abdülhamit’in 2. Kayzer Wilhelm’e hediye ettiği Emevi sarayı duvarı, görülesi bir eser. Ayrıca çeşitli halılar ve İznik çinileri de bu bölümde görülebilir. Müzeden hüzünle ayrılıyor insan. Sahip çıkamadığımız, nasıl götürüldüğüne akıl sır erdiremediğimiz koca koca eserler. Bir taraftan bu eserlerin ülkemizden kaçırılmasına üzülüyorum, bir taraftan da bu eserler Türkiye’de kalsaydı yağmalanır mıydı, parçalanır mıydı burada olması acaba korunması açısında daha faydalı olmuş diye düşünüyorum. Çünkü ülkemizdeki eserlerin durumu ortada.

Perşembe günleri 10.00-20.00 diğer her gün 10.00-18.00 arası ziyarete açık. Genel Müzeler Adası bileti alırsanız 18 Euro, sırf Pergamonmuseum bileti alırsanız 12 Euro, indirimli Pergamonmuseum bileti ise 6 Euro.

Adres: Bodestraße 1-3, 10178 Berlin

 1. Bode-Museum

Bode-Museum 1900’lerin başında Kaiser-Friedrich ismiyle açılmış bir müze, ama sonradan Wilhelm von Belde’nin ismi verilip Bode Museum adını almış. Müzede ağırlıklı olarak Bizans dönemi eserleri, madeni para vs. gibi o döneme ait kalıntılar ve sanat dalları sergileniyor. Ayrıca İtalya’dan ve Anadolu’dan arkeolojik kazılarda çıkarılmış eserler ve heykeller de var.

Bilhassa eski Mısır eserlerini görmek için gidilmesi gereken bir müze. Müzede tarih öncesi dönemlere ait etkileyici eseler var ama kuşkusuz en zengin bölümü Mısır eserlerinin yer aldığı salonlar. Özellikle Nefertiti büstü göz kamaştırıyor. Müze adası içinde Pergamon müzesi ile birlikte en etkileyici müze. Tavsiye ederim.

Pazartesi günleri kapalı, Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler 10.00-18.00 arası açık

 AdresAm Kupfergraben, Eingang über die Monbijoubrücke

 1. Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri)

Bodestrasse’de yer alan galeride Almanya’nın 19. yüzyıla ait eserleri var. Monet ve Caspar David Friedrich’in ünlü eserlerini de görebilirsiniz.

Pazartesileri kapalı, Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık.

Adres: Bodestrasse 1-3 10178 Berlin

 1. Altes Museum (Eski Müze)

Adada açılan ilk kültürel tesis. Prusya Kraliyet Ailesi’ne ait sanat eserlerini sergilemek amaçlı Karl Friedrich Schinkel tarafından tasarlanmış müzenin yapımı 1830’da tamamlanmış. Müzede antik Yunan ve Roma dönemi eserleri sergileniyor. Müze Berlin Katedrali’ne 2 dakika yürüme mesafesinde.

Pazartesileri kapalı, Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Üst katlar saat 11.00’de açılıyor 

 Adres: Am Lustgarten 10178 Berlin

 1. Kreuzberg

Göçmenlerin yaşadığı bir zamanlar Berlin’in en fakir bölgesi olan Kreuzburg, sosyal ve kültürel açıdan kentin en sıra dışı yerlerinden. Almanya’da yaşayan Türklerin en yoğun şekilde bulunduğu semtlerden biri olan Kreuzburg’da adım attığınız her yerde Türkçe levhalar ve Türk kökenli vatandaşların işlettiği dükkânlar görebilirsiniz. İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından kullanılan Sachenhausen Toplama Kampı’na yakın mesafede yer alıyor. Merkeze yaklaşık 30 km gibi bir uzaklıkta.

 1. Tiergarten

Tiergarten hemen şehir merkezinde bulunmakta olup  210 hektarlık alanı ile Berlin’in en büyük parkı ve  dünyanın en büyük kent parklarından biri. İçerisinde yürüyüş yolları, kuğu gölleri gibi harika yerleri de bulunan bu parkta yürürken kendinizi bir anda 17. yy Avrupası’nda hissedebilirsiniz.

Mitte ilçesinde yer alan parkın bulunduğu alan, 16. yüzyılda kraliyet üyeleri tarafından avlanma sahası olarak kullanılmış. II. Dünya Savaşı’nda barındırdığı ağaçların tamamı yakıt sıkıntısı çeken halk tarafından kesilmiş. Ancak Almanya’nın çeşitli bölgelerinden yapılan bağışlarla park, 1949’da kaybettiği orman dokusunu geri kazanmış.

Yerel halk için özellikle yazın popüler bir kaçış noktası konumundaki yeşil alanda Berlin Hayvanat Bahçesi‘de faaliyet göstermektedir. Zafer Anıtı( Victory Column) da parkın merkezinde yer almaktadır. 

 1. Victory Column

Tiergarten Parkı’nda yer alan ve inşasına 1864’te başlanan anıtın yapım amacı, aynı yıl içerisinde Danimarka’ya karşı kazanılan zaferin kutlanmasıymış. Tiergarten’in sonunda Zafer Sütunu’na ulaşıyorsunuz. Etrafı geniş bulvarlarla çevrili. Üzerinde yüzü Batı’ya dönük Victoria heykeli bulunuyor, Roma mitolojisinde Victoria Zafer Tanrıçası. Dilerseniz Zafer Sütunu’nun tepesine merdivenlerle çıkabilirsiniz.

Adres: Großer Stern, 10557 Berlin  Ziyaret Saatleri: 09.30-18.30  Ücret: 3 Euro

 1. Sony Center

Modern ve etkileyici bir mimariye sahip kompleks. Gündüzü ayrı gecesi ayrı bir atmosfere sahip. Özellikle gece ışıklandırması ile tesise ayrı bir hava katılmış. Sadece ışıklandırmayı görmeye gelenlerle bile ilgi çekmeyi başarıyor. Teknoloji ve mimariye meraklı iseniz uğramanız da fayda var.

Alışveriş yapmak ve keyifli saatler geçirmek için Sony Center‘a zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca Legoland Discovery Center gibi çocuklara yönelik bölümlere sahip eğlence kompleksinde burada yer alıyor.

Adres: Potsdamer Straße 4, 10785 Berlin

Berlin’de çektiğim diğer karelerleyazıma veda ediyorum. Size iyi seyahatler.