BALKANLAR’IN YEŞİL İNCİSİ

Balkan ülkesi olan Karadağ, yaklaşık 630 binlik nüfusuyla küçük ama sevimli bir ülke. Oldukça dağlık bir ülke olan Karadağ  İtalyanca Monte ‘dağ’, negro ise ‘kara’ anlamına geliyor. Sırpçası Crna Gora. Karadağ 2006’da Sırbistan’dan bağımsızlığını kazanan ülke Türklerden vize istemiyor. Vize istenmediği için uçak biletleri biraz pahalı olabiliyor. Başkenti, Podgorica’dır. Dağlarında kayalıkları bile yemyeşil, inanamadım. Ülkenin heryeri yeşile boyanmış gibi. Sanayii tesisi olmayan Karadağ’da doğal güzellikler, temiz doğası ve rahatlıkla içilebilen lezzetli suları insanı cezbediyor. Birkaç doğal ve tarihi alanların UNESCO koruması altında olduğu ülkede pek çok mirasımız var. Birbirinden güzel şehirleri, plajları, enfes pizzaları, yemyeşil dağları ve masmavi denizi ile Karadağ özellikle bahar aylarında size harika bir gösteri sunuyor.

Çeşitli etnik grupların bir arada yaşadığı Karadağ’da resmi dil ‘Karadağca’ dır. Ayrıca Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça dilleri de yaygın olarak konuşuluyor. Podgorica ve turistik  kıyı bölgelerde, İngilizce de sıkça kullanılıyor.

Türk Hava Yolları Podgorica’ya direk seferler düzenliyor ve yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Kotorda konaklayıp, Budva ve Tivat merkezlerine aynı gün içinde gidip gelebilirsiniz. Otel ve bilet ile uğraşmak istemeyenlere için Balkan turları oldukça uygun, hem fiyatları da oldukça ekonomik. Balkan turları ile 7-8 ülkeyi uygun fiyatlara gezebiliyorsunuz.

 

  1. Kotor

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kotor bozulmadan kalabilmiş bir Orta Çağ kasabası, yaşayan capcanlı bir kasaba. Canlı, küçük meydanlarda cıvıl cıvıl insanların oturdukları kafeler ve lokantalarla başka bir dünya. Dağlarla denizin ve yeşilin buluştuğu doğa harikası bir yer.

Eski şehrin kapısından içeri girer girmez büyüleniyorsunuz. Binalar çok iyi korunmuş. Şehrin içinde gezerken kendinizi Orta Çağ Avrupasındaymışsınız gibi hissediyorsunuz.

Sıcak ve samimi bir ortam mevcut olan Kotor’da her sokak sizi başka bir yere taşıyor. Kaybolma ihtimaliniz kesinlikle yok. Eninde sonunda aynı yere çıkacaksınız. 3 kapısı var kuzey, güney ve deniz kapıları. Dilerseniz kapı girişinde turistler için bilgi alabilir ve ücretsiz harita alıp adım adım dolaşabilirsiniz. Ülke para birimi Euro. Kendi para biriminize çevirdiğimizde fiyatlar İstanbul ile hemen hemen aynı. En az 3-4 saatinizi ayırın derim.

Cruise gemilerinin favori uğrak yerlerinden biri Kotor’da bütün sokaklarını gezin , her sokak ayrı bir güzellik. Her sokağı fotoğraflamak bana inanılmaz bir keyif verdi. Şehir, yapılarının özgünlüğü, kalesi, orta çağ mimarisi, kıyılarındaki hoş kafe ve restoranları ile insanı mest ediyor. Huzur ve sakinlik her yere sinmiş vaziyette. Ayrıca, insanları da gayet kibar ve cana yakın davranıyorlar turistlere karşı.

Dar sokaklarda gezintilerin keyfini çıkarıp, manzaralı bir tırmanışla şehir surlarına çıkabilirsiniz. Doğanın en güzel renklerini önünüze seren bu şehrin en tepesinde Kotor Kalesi yer alıyor. Eğer üşenmeyip en tepeye kadar çıkarsanız benzersiz bir manzaraya şahit olacak ve fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Kotor Kalesi’ne çıkış gerçekten de bir hayli zorlu. Yarım saat kadar süren bir tırmanış sonrası göreceğiniz manzaranın buna değeceğine emin olabilirsiniz.

Karadağ gezisi yapacak olanlara Kotor’u kesinlikle tavsiye ederim.

  1. Budva

Başkent Podgorica’ya 65 km uzaklıkta bulunan Budva, yaklaşık 20 bin nüfuslu küçük bir şehir. Hava alanından ulaşım yaklaşık 1 saat 15 dakika süren Budva, harika plajları ve koyları, renkli geçen gece hayatı ile “Karadağ’ın Miami’si” olarak adlandırılıyor. Karadağ gezisi yapanlar için en cazip yer olan Budva’da özellikle bahar ve yaz aylarında günün her saati cıvıl cıvıl olan olan sokaklarında gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Şehrin tarihi bölgesi Stari Grad (Eski Şehir) yüksek kale duvarlarıyla çevrili. Eski şehrin surları iyi korunmuş. İçeride daracık sokaklarında, açık hava kafelerinde iyi vakit geçirebiliyorsunuz. Kale icinde bambaşka bir atmosfer ve otantiklik var. Surların içinde ayrı bir yaşam gibi. Sokaklar boyunca dizilmiş kafe ve restoranlar bir şeyler atıştırmak, dinlenmek ve Akdeniz lezzetlerini tatmak için uygun seçim olabilir. Sokaklarını gezerken burada yeni dükkan açmaya hazırlanan bir Türk aile ile bile karşılaşma fırsatımız oldu. Bize anlattıklarına göre buraya gelen Türklerin Karadağ kızlarını baştan çıkarabileceklerini sandıklarını bunun yanlış bir intibah olduğunu belirttiler.  Fakat Karadağ kızlarının işveli olmasına rağmen namusuna düşkün oldukları söylediler. Aman dikkat :=)

Şehirdeki bayan ve erkeklerin boyları gerçekten de uzun. Kadınlar 1.80 , erkeklerde ise 1.90 civarlarında  bir boy ortalamasına sahipler. İnsan boy kompleksine kapılabiliyor. Dikkatimi çeken diğer şey ise erkeklerin çoğunun dazlak olmasıydı. Şehirde bir  İtalyan etkisi hakim olup bu etki sadece pizzalarında değil, mağazalarında da görülüyor. Giysiler İtalya’dan geliyor. Sanayisi ve tarımı olmayan Karadağ, tüm gelirini turizmden elde ediyor.

Yemek için pizza yemenizi öneririm. Pizza dışında deniz mahsüllerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Biz pizza ve köftesini yedik. Fakat köftenin etinin sanırım domuz olmadığı söylenmesine rağmen domuz eti kokusu hissettiğim için yemeyi bıraktım. Pizza yedim. Sahilde müthiş bir manzaraya karşı sevdiklerinizle inanılmaz bir yemek keyfi yapılabilir.

Tarihi binaları görmeden, yıllara meydan okuyan o dar sokaklar gezip fotoğraflamadan dönmeyin derim. Mis gibi plajlarında vakit geçirmeyi, tertemiz hava, cam gibi bir deniz, ağaçların gölgelediği sahil şeridinde yürüyüş yapmayı da unutmayın.

  1. Sveti Stefan

Karadağ’ın en ünlü bölgesi olan Sveti Stefan Adası, Karadağ’ın Budva şehrinden araçla 15 dakikalık mesafede yer alıyor. Budva’nın yakınlarında yer alan bir ada köy olan bu yer James Bond-Casino Royale filmine de ev sahipliği yapmıştır.

Şahane deniz manzarası ile eşsiz bir yer olan Sveti Stefan, karaya dar ve kısa bir yolla bağlı, minik bir ada üzerinde kurulmuş. Geçmişte 400 kadar kişinin yaşadığı ada, altmışlı yıllara kadar balıkçı köyü olarak kalmış. Altmışlı yıllardan itibaren adanın çehresi değişmeye başlamış ve seksenli yıllara gelindiğinde Kirk Douglas, Liz Taylor, Sofia Loren, Orson Welles, Marliyn Monroe  gibi ünlülerin uğrak yeri olmuş.

  1. Kayaların Leydisi( Our Lady of the Rocks)

Yapay olarak oluşturmuş bir ada ve üzerinde bir adet kilise bulunuyor. Efsaneye göre bu bölgede yaşayan bir denizci bu adada bulduğu Madonna ikonasını, uzun yıllar saklamış ve 1452 yıllarında da ikonayı bir kayanın üzerine bırakmış. Daha sonra kayalar, bu ikonayı taşıyarak yapay bir ada oluşturuyor. Ada, üstelik 1722 yıllarında kurulmuş, içerisinde 68 adet tablo barındıran bir kilise ve hediyelik eşya satan küçük bir dükkan da bulunuyor.

 

  1. Herceg Novi

Karadağ’ın Kotor Körfezi’nde yer alan sahil şehri Herceg Novi, Osmanlı döneminde Castelnuovo (yeni kale) olarak anılıyordu.  Şehrin tarihi sokaklarını gezmek keyifli. Saat Kulesi, kalesi, meydanı, Kanli Kula gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.