1387 – 1912 yılları arasında Osmanlı hakimiyetinin hüküm sürdüğü Kavala yaklaşık 60 binlik nüfusu ile  Batı Trakya‘nın en önemli merkezlerinden biridir. Tarihi Milattan Önce 600’lü yıllara kadar dayanıyor. Osmanlı Devleti döneminde Balkanlar ‘ın en önemli merkezlerinden biriydi. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın doğum yeri olan Kavala kurabiyesi ile meşhur. Birinci Dünya Savaşı’nda Bulgarlar, İkinci Dünya Savaşı’nda ise Yunanlılar tarafından ele geçirilmiş.

Tipik bir ege kasabası, kışın dükkanların çoğu kapalı gezme amaçlı gidilirse yarım günde gezilir. Dar sokaklarda gezmek ve kaleye çıkmak harikaydı. Binalar çok küçük birbirine bitişik ,bol bol hediyelik dükkan var. Sokaklardan bir araç bile zor geçiyor. Bayırlar oldukça dik. Spor ayakkabı ile gezmenizi tavsiye ediyorum.

Çok fazla Türk nüfusu kalmamış. Diğer şehirlerde görülen camileri burada göremiyorsunuz. Olanlar da ya kiliseye devşirilmiş ya da kapatılmış. Arabayla İstanbul’dan Kavala 480 km’dir. Uçakla Büyük İskender Havaalanın’dan şehir merkezi 27 km’dir. Atina’dan Kavala’ya her gün sefer bulunmaktadır. Uçuş süresi 1 saattir. Selanik –Kavala arası ise araçla  2 saat 14 dk .

Mezeler ve deniz mahsullerinin tadına varılabilir. Kavala’ya kadar gelmişken buradan tabi ki de Kavala kurabiyesi almadan dönmek olmaz. Bademli un kurabiyeleri özellikle çay ile oldukça güzel gidiyor. En çok buraya gelen Türkler alıyor bu kurabiyeyi çünkü her yerde “Kavala Kurabiyesi bulunur” yazıları var.

 

Kavala’da Gezilecek Yerler;

–       Panagia(Panayiya) (Eski Şehir -Old Town)

–       Su Kemeri

–       Panagia Kilisesi

–       Kavala Kalesi

–       Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi

–       Mehmet Ali Paşa Anıtı

–       Aziz Nikola Kilisesi

–       Halil Bey Camii

–       İmaret

–       Kavala Plajları

 

–          Su Kemeri

Osmanlı döneminde bugünkü haline getirilmiş olan su kemeri ile karşılacaksınız. Kemer oldukça sağlam görünüyor ve şehrin de simgesi haline gelmiş durumda. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış.

–          Panagia(Panayiya) (Eski Şehir -Old Town)

Dar sokaklar, dik merdivenler, kiliseler, tarihi binalarla süslü güzel bir rota. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi ve heykeli de bu bölgede yer almaktadır. Ayrıca burada 400 yıl kalan Osmanlı’ya ait  eserler bulunmaktadır. Cumbalı ahşap evler, imaret, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Konağı,kale vb.mutlaka görülmesi gerekli yerler.

–          Panagia Kilisesi

–          Kavala Kalesi

Kavalayı tepeden seyredin. Tüm Kavala ayaklarınızın altında. Çok güzel bir manzarası var. Kalenin içi çok büyük değil. Sadece manzara için çıkışmaya değer. İçeride görülecek çok birşey yok. Kaleye giriş 2.5 Euro. Yukarıya doğru çıkan sokaklar çok daha keyifli. Osmanlı İmparatorluğu’ndan önce  kale Bizanslılar tarafından yenilenmiştir. Kalenin günümüzdeki hali ise 1425 yılında Osmanlı İmparatorluğunun yeniden yapılandırılmasıyla oluşmuş.

–          Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi

Eski şehirin(Panagia) ana caddelerinden biri olan Poulidou üzerinde tepeye doğru devam ettiğinizde Kavalalı Mehmet Ali Paşa ‘nın evini, heykelini ve Panagia Kilisesi’ni solunuzda görüyor olacaksınız.

–          Mehmet Ali Paşa Anıtı

–          Aziz Nikola Kilisesi

Pargalı İbrahim Paşa adına Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış ve 1926 yılında kiliseye dönüştürülmüş.

–          İmaret

Osmanlı döneminde Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmış ve medrese, aşevi ve mektep olarak kullanılmış bir yapı. Günümüzde otel olarak işletiliyor Poulidou caddesi üzerinde bulunuyor.

–          Kavala Plajları

Kavala’da diğer Yunanistan şehirlerinde olduğu gibi tabii ki mezeler ve deniz mahsülleri

Kavala’dan çektiğim diğer kareler;