Trebinye(Trebnje), Bosna-Hersek’ın Sırp Cumhuriyeti’nde bulunan bir şehir ve belediyedir. Şehrin nüfusu yaklaşık 31 bin olan şehir Trebişniça Nehri nehir kenarına kurulmuş. Bosna’da yaşanan iç savaş sonrası nüfusu mülteciler sayesinde 3’e katlanan tarihi Sırp şehri. Ortasından gecen Trebjesnica nehri ve Leotar dağı şehrin sembolleridir. Küçük ancak sevimli, keyifli bir şehir. Trebinje son derece ucuz ve güzel, küçük bir kasaba, köy gibi Çok sakin ve sessiz. Eski şehir, çok iyi bakılmış.

Ortaçağ’da Bizans imparatorluğunun güçlü etkisi altında olan Trebinje bölgesi uzun bağımsızlık döneminden sonra 15. yüzyılda yüzyıllar boyu süren Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Trebinye’nin şehir merkezi 18. yüzyılda Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Daha sonra 1918 yılına kadar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olarak devam etmiştir.

Trebişniça Nehri üzerinde bulunan olağanüstü güzelliğe sahip olanlar Perovic Köprüsü ile Ivo Andriç Köprüsü ve Taş Köprü olağanüstü güzelliğe sahiptir. Nehir kenarında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.  Kenarlarında keyifli vakit geçirmek için salaş mekanlar bulabilirsiniz

Bosna Hersek’ in hemen her yerinde Osmanlı eseri görmek mümkün. Bu eski şehir de yine Osmanlı eserleriyle dolu. Harika bir Osmanlı mimarisiyle çok güzel bir şehir. Pek çok kafe ve dükkan. Dubrovnik’den arabayla sadece 20 – 30 dakika (35 km) uzaklıkta. Küçük ancak sevimli, keyifli bir şehir.  Dar sokaklar, taş evleri, küçük kafeler. . .

Tur esnasında konakladığımız bu şehirde akşam merkeze indik . Kale içi çok sevimli eski ve yeni köprü arası kısa bir gezinti yapılabilir. Sur içi eski şehir çok güzel. İçinde bar ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar mevcut. Fiyatlar uygun.

Arslanağa Köprüsü (Arslanagica Bridge) 1574 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan tarihi bir Osmanlı köprüsü. Trebişniça Nehri tarafından ikiye bölünen şehrin iki yakasını birbirine bağlıyor. Köprü, merkezi Bosna ve Herceg Novi’nin (bugün Karadağ’da) ticaret yollarını ve Osmanlı İmparatorluğu’ndaki diğer önemli yerleri bağlamak için kullanılıyordu. İlginç olarak, tüm köprü hidroelektrik yapımı nedeniyle 1970’lerin birkaç kilometre uzağında taşındı.Köprünün üstünde, köprünün dış tarafında oturabileceğiniz ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz küçük bir taş levha var .

Köprü dışında eski şehirde bulunan Osman Paşa Cami de Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen ziyaret edilebilecek noktalardan biri.

Kravica Şelalesi (Kravitse) görülebilir.

Yemek için öncelikli seçenek  Cevapi. Cevapi,  Balkanlarda pek çok yerde karşınıza çıkabilecek bir yiyecek. Aslında köfte içerisinde sadece soğan ve tuz var. Bizdeki gibi ekmek ve baharat yok. Yanında bizdeki tırnak pidesine benzeyen ekmeği ve küp doğranmış soğanı ile geliyor. Balkanlarda porsiyonlar büyüktür. Ona göre yarım porsiyon da söylenebilir.

Arslanağa Köprüsü (Arslanagica Bridge)’den bir kare;

 

Trebinje’de çekmiş olduğum kareler ;