Počitelj ya da Poçitel, Bosna Hersek’in güneyinde Neretva ırmağının hemen yanında kurulmuş tarihi bir Osmanlı yerleşimidir. Eskiden Osmanlıların sınır kasabasıymış. 400 yıl kadar “sınır garnizonu” olarak kullanılmış.  Poçitel “başlangıç” anlamına gelmektedir. Bölgede bol bulunan dayanıklı sert taşlarla inşaa edilmiş Poçitel’e ‘’taş şehir’’  denmektedir. Dar taş sokakları, hamamı, medresesi, kervansarayı, evleri, camisi ve namaz saatini gösteren saat kulesi ile tam bir Osmanlı kenti.Mostar’a yaklaşık 30 km  uzaklıkta yer almaktadır.

Mis gibi hava, huzurlu bir sessizlik ve dinginlik, güzel nehir manzarası, taş çatılı Osmanlı evleri… Turla gittiğimiz için zaman kısıtlaması olmasaydı burada saatlerce kalabilirdik.

Pocitelj çok güzel bir yer. Kalesine muhakkak çıkın öncesinde kale yolunda doğal meyve ve sularından satın alın. Kalenin yüzyıllar görmüş merdivenlerini tırmandıkça aşağıda kalan muhteşem nehir manzarası. Merdivenleri çok dik, inerken dikkat edin. Tek bir aile tarafından işletilen kaleden inerken aşağıda yiyecek ve içecek yeri, meyveler ve hediyelik eşya bulabilirsiniz. Çiçeklerle bezeli küçük huzurlu kafelerinde bir kahve içip, taze meyvelerinden aldık.

Kalenin 14. yy.da yapıldığı kabul ediliyor. İlk zamanlar küçük bir kale olan Poçitel kalesi, büyüyen Osmanlı tehlikesine karşın Macar Kralı Korvin tarafından güçlendirilmiş. Osmanlılar kaleyi ele geçirdikten sonra ve kalenin altına şehri inşaa etmiş.

Bosna Savaşı sırasında Hırvatlar tarafından yoğun bombardımana tutulmuş olan Poçitel’de tüm Osmanlı izleri silinmeye çalışılmış. Savaş sonrası özellikle Dünya Bankası ve Türkiye’nin de yardımlarıyla Poçitel eski görkemli görünümüne tekrar kavuşmuş. Artık çok az kişinin yaşadığı Poçitel, geçmişin askeri gücünden uzak adeta bir huzur kenti görünümünde. Neretva Nehri’nin gürül gürül akan suyunun sesi dışında sadece kuş cıvıltılarının duyulduğu kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Poçite’den çektiğim kareler ile sizlere iyi tatiller diliyorum.