Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, içinden geçen Arno nehri çevresinde kurulmuştur. Birbirinden güzel meydanları, tarihi binaları, sanat galerileri ve müzeleriyle tam anlamıyla bir sanat şehri. Her sokağında ve caddesinde sanat eseri ile karşılaşmanız mümkün.

Rönesans’ın da doğduğu şehir olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle gezilmesi gereken adeta harika bir açık hava müzesi. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo ile Donatello, Dante, Rafael, Sandro Botticelli burada yetişmiş ve sanatını icra etmiş dünyaca ünlü sanatçılardır.

15.yüzyılın ilk yarısında kentin ünlü Medici ailesinin eline geçmesi dönüm noktası olmuştur. Medici ailesi bankacılık alanında zenginleşmiş ve nüfuzlu bir aileydi. Medici ailesinden özellikle Lorenzo zamanında çok gösterişli binalar inşa ettirilmiş ve sanatçılar maddi ve manevi olarak desteklenmiştir. Lorenzo’nun 1469-1492yılları arasındaki önderliği döneminde Floransa altın çağını yaşamıştır. Lorenzo aralarında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli’nin bulunduğu sanatçılara verdiği destek sayesinde İtalya yarımadasında Rönesans çağının başlamasına neden olmuştur.

Floransa’ya en az iki gün ayırmalısınız. Şehirdeki başta gelen müze ve tarihi yerlerin (kilise vb.)çoğunu tam anlamıyla görmek ve gezmek en az 3-4 gününüzü alabilir. Floransa’da gezilecek yerlerin hepsi gerçekten de birbirine yakın ve yürüme mesafesindedir. Bu yerler Floransa’yı ortadan ikiye bölen Arno nehrinin her iki yakasına sıralanmıştır Şehrin her caddesi her sokağı tarih. Tavsiyem kaliteli bir fotoğraf makinesi yanınıza almanız. Her noktayı çekmek isteyeceksiniz. Şehirde kaldığımız 2 günde yaklaşık 35 km yol yürüdük. Aldığımız turistik harita ile gezilebilecek yerlerin çoğunu görmüş olduk. Şansımıza havanın da 17-18 derece civarında olması gezimizin daha da güzel geçmesine vesile oldu.

Floransa’nın Amerigo Vespucci Havaalanı küçük bir alana sahip. İstanbul’dan Floransa’ya direkt uçuş yok. Bologna biletleri daha uygun olduğu için, biz de öncelikle Bologna’ya gidip orayı gezdik ve sonrasında hızlı trenle Floransa’ya geçtik. Siz de İtalya’ya uygun bilet arayışındaysanız tavsiyem Bologna biletlerine bakmanız. İstanbul’dan 2 saat 40 dakika süren bir uçuşla Bologna’ya gelip oradan da trenle Floransa’ya geçebilirsiniz. Floransa ile Bologna arası yaklaşık 82 km ve 1.5 saat  saat sürüyor.

Bologna Centrale tren istasyonundan kalkan trenlerle yaklaşık 1,5 saatte Floransa Santa Maria Novella tren istasyonuna varıyorsunuz. www.trenitalia.com sitesinden gitmeden önce tren saatlerine bakıp ona göre biletlerinizi siteden ya da istasyondaki makinalardan ya da gişelerden alabilirsiniz. Biz önceden netten bakıp saatimizi ayarlayıp biletin ucuz olduğu saatlere göre gidip istasyondaki makinalardan aldık. Örneğin 1 saat 42 dk süren yolculuk 9.45 euro, 1 saat 17.dk süren yolculuk 12.40 euro . Yalnız bilet alırken aktarma (cambio) olup olmadığına dikkat ediniz. Mesala 9.45 euro aldığımız bilet aktarmalı idi. Bilet alırken cambio 1 yazıyor. İstasyonda Prato centrale diye ekranda çıkıyor. Prato Centrale’de inip oradan Floransa’ya giden trene aktarma ile biniyorsunuz.

Santa Maria Novella (SMN) Floransa’nın ana demiryolu istasyonudur ve şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Bu tren istasyonundan  Bologna , Milano , Roma ,Napoli şehirlerine trenle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konaklamanızı Santa Maria Novella (SMN) tren istasyonu civarında bir yerde yapmanızı öneriririm. İstasyonun hemen arkasında 5 dk yürüme mesafesinde Via Fume 17. Numarada yer alan Siogiorno İsabella dei Medici otelinde  konaklamamız bizim için görülmesi gereken yerlerin çoğuna ulaşmamızda yardımcı oldu. Duomo katedrali  ile tren istasyonu arasındaki mesafe 1 km civarı ve yürüyerek 10-15 dakika sürmektedir.

Floransa’da müzelerin büyük çoğunluğu Pazartesi günleri kapalıdır. En çok ziyaret dilen Müze olan Uffizi, Galleria dell’ Academia ve Palazzo Pitti gibi devlet müzeleri Salı/Pazar günleri 08:15 – 18.50 saat aralığında çalışıyor. Ayrıca genel olarak sabahları açık olan Bargello ve San Marco gibi müzeler de bulunmakta. Müzeleri gezmeden önce internet sitelerinden çalışma saatlerini ve müze giriş ücretlerini kontrol etmenizde fayda var. Uffizi ve Galeria dell’ Academia gibi bazı müzelerin biletini önceden internetten aldığınız takdirde hem indirimli olarak biletinizi alıyorsunuz hem de uzun kuyruklarda beklemekten kurtuluyorsunuz.

Gelelim Floransa’da gezilecek başlıca yerleri anlatmaya.

Floransa Katedrali( Duomo- Santa Maria del Fiore)

Floransa şehir merkezinde  1296 – 1436 yılları arasında inşa edilmiş,  şehrin sembolü olan yapı, Duomo ya da Santa Maria del Fiore adı ile de anılmaktadır. Devasa büyüklükte bir kubbesi var. Kubbe yapıya sonradan eklenmiştir. Kubbeyi bir kuyumcu çırağı olan Brunelleschi inşa etmiştir. Brunelleschi kubbenin inşaatında devrim niteliğinde inşaat teknikleri geliştirmiştir.

Burasının diğer katedrallerden farklı bir yapısı var. Genelde kiremit renginin hakim olduğu, cetvelle çizilmiş gibi çok ince detaylarla üzeri bezenmiş, şık ve zarif bir görünümde oldukça mimarisiyle görkemli bir yapı Duomo.

Duomo’ya giriş ücretsiz. Biz erken kalkıp katedrale yakın yerleri gezip saat 10.00 da açılmasını beklediğimiz Duomo için sıraya girdik. 15-20 dk. sıra bekledikten sonra katedrale güvenlik taramasından sonra girebildik. Katedralin içi dışı kadar ilgi çekici değil. İçerisinde sadece, vaftiz bölümünde tavandaki işlemeler dikkate değer. Katedralin altındaki kiliseyi görebilmek için ekstra ücret vermeniz gerek. Ayrıca katedralin üst katına çıkmak da ücretli. Katedralin içine ve diğer bölümlerine girmek istiyorsanız açık olduğu gün ve saatleri önceden öğrenmenizi tavsiye ederim.

http://www.duomo-florence.com sitesinden katedral ve bölümleri için kombine biletinizi alıp rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Bilet fiyatları sezona göre değişiklik göstermektedir. Bilmekte fayda var.

Etrafı kafe ve restoranlarla çevrili olan bu bölge tüm turların uğrak yeri ve Floransa’nın en kalabalık yerlerinden biri.

İnternetten biletlerinizi alıp giriş saatlerinizi rezervasyon yaparak hem katedrali hem Duomo’nun kubbesini (Dome) hem de Giotto Çan Kulesini gezebilirsiniz. Özellikle Duomo’nun kubbesinden muazzam bir manzara seyredebilirsiniz. Floransaya gitmişken kesinlikle uğrayın derim.

Ama şunu da belirtmem gerek. Floransa manzarasını burasının dışında görebileceğiniz yerlerin başında Piazzale Michelangelo geliyor. Biz Duomo’nun tepesine(Dome) ve Kulesine çıkmak yerine Piazzale Michelangelo ‘ya gittik. Hem ücretsiz Floransa manzarasının tadını çıkardık hem de yoğun insan kalabalığından kurtulduk.

Adres: Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, İtalya

Duomo’ya doğru yol alırken çektiğimiz selfi:=)

Aziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni / Florence Baptistry)

Hemen Floransa Katedrali’nin yanında yer alan küçük bazilika statüsüne sahip bir dini yapıdır. Vaftizhane, bir çok ünlü sanatçının ve Medici ailesinin vaftiz edilmesine şahit olmuştur. 1900 lü yıllara dek Floransa’lı bütün katolikler burada vaftiz edilmiş. Burada vaftiz edilen ünlü isimlerin içinde Dante de var. Kapıları ise Michalengelo’ya göre Cennetin Kapıları. Ayrıca vaftizhanenin tavanı muhteşem. Katedralin yanında küçük göründüğüne bakmayın, Mutlaka ziyaret edilmeli

San Giovanni meydanında, güzel mimarisi ile hemen dikkatinizi çekecek bu yapıyı fotoğraflamak, çok kalabalık olduğu için güç oluyor.

Adres: Piazza San Giovanni, 50122 Firenze FI, İtalya

Giotto’nun Çan Kulesi( Campanile di Giotto)

Duomo Meydanı’nda Floransa Katedrali’ni tamamlayan kompleksin bir parçası olan çan kulesidir. Santa Maria del Fiore Bazilika’sına ve Floransa Baptisteri’sine bitişik durmaktadır.

Kulenin 400 kusur merdiveni var ve ancak tek kişi geçebiliyor. Merdiven basamakları arası çok kısa. Kuleden nefis  Floransa manzarası ayaklarınız altında.

İnternetten tek bilet alıp müze, katedral, kule vb. 5 yere girebiliyorsunuz. Buraya çıkmak için öncelikle saglam bacaklar ve  önceden netten alınması gereken biletler gerekiyor. Hatta biz gittiğimizde 2 gün sonraya kadar doluyuz dediler. Buraya çıkmak yerine aynı manzarayı yakınlardaki kilisenin üst katına ücretsiz çıkarak veya Michalengelo meydanına ücretsiz çıkarak da yakalayabilirsiniz.

Adres: Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, İtalya

Çalışma saatleri : 08:15-18:50

Santa Croce Bazilikası (Basilica di Santa Croce)

Floransa’da Franciscan(Franciskan) mezhebinin en önemli kilisesi olup, Roma Katoliik Kilisesi’nin küçük bir bazilikasıdır. Santa Croce Meydanı’nda (Piazza Santa Croce)  konumlanıyor ve Duomo’nun yaklaşık 800 metre güneyinde yer alıyor. Ulusal Halk Kütüphanesi’nin hemen arkasında olan yapı Ponte Vecchio’ya çok yakın mesafededir.

Santa Croce Bazilikası yani kutsal haç kilisesi, bazilika , vaftizhane ve çan kulesinden oluşan ihtişamlı bir kompleks. Bazilikanın bulunduğu meydan epey büyük ve etrafı dükkanlar, mağazalar, kafe ve restoranlar ile çevrili. Atıştırmalık birşeyler ya da dondurmanızı alıp biryerlere oturup meydanın harika atmosferini izleyin derim. Meydanın çevresinde deri eşyalar satan mağazalar çoğunlukta. Deri mağazalarını ziyaret eden Uzak Doğulu turist kafileleri dikkat çekiciydi. Güvercinler meydanın esas sahipleri. Çantamızdaki kumanyadan güvercinlere de birşeyler nasip oldu. Biz burayı çok sevdik. Capcanlı ve hareketli bir meydan.  Bence burası Floransa’da görülmesi gereken meydanlardan Signoria Meydanı’ndan sonra en etkileyici olanı.

Adres: Piazza di Santa Croce, 16, 50122 Firenze FI, İtalya

Ponte Vecchio

Arno Nehri üzerinde bulunan, mücevher ve hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı, Roma köklerine sahip Floransa’nın en meşhur köprüsüdür. Arno nehrinin en dar kısmında yer alan Ponte Vecchio 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Floransa’nın II. Dünya Savaşından zarar almadan tek çıkan köprüsüdür. Dünya üzerindeki 4 çarşılı köprüden birisidir. Türkiye’de Bursa’daki Irgandı köprüsü bu dört köprü arasında yer alır.

Köprünün üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkanı bulunmaktadır. Köprü, sokak müzisyenleri, ressamları ve satıcılarıyla da ayrı bir atmosfere bürünüyor. Ponte Vecchio yaklaşık 1 saatte gezip bitirebileceğiniz bir köprü.

Köprünün iki yakasına da 2 şer adet yapılan ve bunlardan ayakta kalan tek kule olan Manelli Kulesi, köprünün üzerindeki dükkanların üst katında yer alan, Pitti Sarayı ve Vecchio Sarayı arasındaki bağlantıyı sağlayan Medici ailesi tarafından yaptırılan Vasari Koridoru, köprünün ortasındaki açıklıkta  yer alan kentin en ünlü kuyumcusu Benvenuto Cellini büstü, kuyumcular ve işlikler köprü üzerindeki önemli noktalardır.

Michelangelo Meydanı (Piazzale Michelangelo)

Floransa ya gelmişseniz Michelangelo Tepesini veya meydanını görmelisiniz .Floransaya kuş bakışı bakmakta harika.

Floransaya hakim popüler tepe. Ponte Vecchio’dan nehrin karşı tarafına geçip soldan  yürüyerek  temponuza göre değişmekle birlikte ortalama 15-20 dakikada tepeye varıyorsunuz. Tepe tırmanışı hiç zor değil. Arabayla çıkılabiliyor  ancak hiç gerek yok. Tepeye çıkarken yolun ortasına geldiğinize yokuşta sol tarafta bir bahçe bulunuyor. Burada soluklanıp oturabilir ve resim de çekebilirsiniz. Yol üzerinde Afrika kökenli satıcılar var. Biz dikkate almadan yolumuza devam ettik. Hem yol ıssız da değil .O nedenle içiniz rahat olabilir.

Piazzale Michelangelo ,akşam üstü güneşin batışının izlendiği harika bir konuma sahip. Yukarıdan bir taraftan Arno nehri ve üzerinde yer alan köprüleri, diğer taraftan Duomo’yu kısacası Floransa’yı kuşbakışı izlemek için nefis bir nokta.  Merdivenlerde oturup müzik eşliğinde bir şeyler içerek gün batımını ve Floransa’yı doya doya izleyip fotoğraf çalabileceğimiz harika bir tepe meydani. Meydanda  Davut heykelinin küçük bir kopyası da bulunuyor.

Piazzale Michelangelo, 50125 Firenze FI, İtalya

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Floransa’nın en önemli ve güzel meydanlarından olan  Piazza della Signoria, içerisinde Uffizi sarayı ve Rönesans dönemine ait sanatçıların muhteşem ötesi güzellikte heykellerini içeren harika bir meydan. Biz bu meydana bayıldık.

Floransa’nın merkezinde bulunan Signoria Meydanı (Piazza della Signoria) birçok heykeltıraşın eserleriyle dolu. Meydanda Michelangelo’nun Davud ve Sabine Kadınları’nın Kaçırılışı heykellerinin kopyaları sergileniyor. Orijinallerini görmek isterseniz meydandaki Galleria dell’ Accademia da görebilirsiniz. Meydanın orta yerinde yine Giambologna’ya ait olan Cosimo Medici heykeli yer alıyor. Döneminde siyasi ve ekonomik anlamda etkili olan Medici ailesinin bir üyesi olan Cosimo sayesinde sanat canlanmış ve Rönesans çağı başlamış.

Açık hava müzesi gibi bir meydan tamamen sanat eserleriyle dolu. Palazzo Vecchio önünde bir sürü heykel bulunuyor. Neptun çeşmesi, Hercules ve Perseus heykelleri çok etkileyici. Meydandaki pek çok eserin orijinali olmaması biraz üzücü ama kopyaları dahi güzel tabii. Görmenizi tavsiye ederim.

Zamanınız çoksa meydanın keyfini çıkartın. Atıştırmalık (take away) yiyecek-içecek alıp bir kenara oturun ve meydanı izleyin. Meydan da müzikal etkinliklerde oluyor. Bu meydanda insan kendisini eski çağlarda hissediyor.

Uffizi Galerisi

Floransa denince ilk akla gelenlerden ve  dünyanın önde gelen müzelerinden biri Uffizi Galerisi, Signoria Meydanında yer alır. Binasının konumu, mimarisi, tavanları ve pencereden görülen Floransa manzaraları yanında içinde sergilenen yüzlerce resim, heykel ile mutlaka görülmesi gereken bir müze. Kenti yaratan ailelerden biri olan Medici ailesinin katkısı ile oluşturulmuş çok zengin bir Rönesans koleksiyonu var. Birbirinden ünlü sanatçıların resim ve heykelleri çok etkileyici.

Uffizi Galerisi çok zengin bir resim, çizim ve baskı koleksiyonuna sahip. 14. yüzyıl sanatçıları Cimabue, Giotto ve Simone Martini çalışmalarından 15. yüzyılın seçkin sanatçıları olan Botticelli, Della Francesca, Leonardo da Vinci’nin eserleri ve geç Rönesans ressamlarından Raffaello, Michelangelo, Correggio, vb. sanatçıların yapıtlarına kadar bir çok meşhur esere ev sahipliği yapıyor.

“Uffizi”, İtalyanca “ofisler” demektir. Müze, hızlı bir gezi ile 3 saatte bitebilir. Ama biraz daha detaylı gezmek isterseniz müzeyi gezmek ve eserleri incelemek tam gününüzü alabilir. Biletleri internetten almak sizi hem sıra bekleme derdinden kurtaracak hem de size daha uygun fiyata bilet bulmanızı sağlayacaktır.

Pazartesi kapalı olan galerinin çalışma saatleri : 08:15-18:50.

 

Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio)

Signoria Meydanında bulunan Palazzo Vecchio 13. yüzyılda inşa edilen en etkileyici yapılardan biridir. Dışardan bakıldığında kaba taş işçiliğinden dolayı korunaklı bir kale gibi görülmektedir.

Kuleye kadar çıkıp Floransa manzarasını bir de buradan görmelisiniz. Hem kule hem de sarayı gezmek için ayrı ayrı ücret ödeniyor. Fakat firenzecard varsa ekstra para vermeden her yerini gezebilirsiniz. Zamanınız bol olmalı. Eğer detaylı gezeceğim derseniz 3-4 saat ayırın derim. Vecchio Sarayı’nın kulesine çıkarak olağanüstü bir manzara ile karşılaşacaksınız. Ayrıca Floransa Katedrali’ni fotoğraflayabileceğiniz en güzel yer burası.

Musa heykelinin hemen yanında Davud heykeli ile birlikte harika bir uyum sağlayan müzeye Floransa sokaklarında dolaşırken yolunuz her zaman çıkıyor. İçerisindeki eserleri görememize rağmen dışarıdan çok etkileyiciydi.

Çalışma saatleri : 09:00-19:00

Adres: Piazza della Signoria, 50122 Firenze FI, İtalya

Galleria dell’Accademia

Floransa’nın sembolü olmuş, Michelangelo’nun ünlü Davud (David) heykeli ile eşleşmiş bir müze Bu nü heykel, İncil’de Goliath’ı öldüren kahramanı betimlemekte. Davut Heykeli ilk olarak Palazzo Vecchio’nun önüne yerleştirilmiş, sonrasında açık havada zarar görme tehlikesine karşı Akademi Galerisi’ne taşınmıştır. İçerideki en önemli eser Davud heykeli zaten gelen insanlar da bunun için geliyorlar.

Uffizi ile karşılaştırıldığında çok daha küçük bir müze. Bununla birlikte Michelangelo’nun bitmemiş heykelleri, diğer sanatçılara ait çok sayıda heykel ve resimlerin yanında, ikonalar ve müzik aletlerinin sergilendiği salonlar yer almaktadır. Vaktiniz darsa uğramayabilirsiniz. Yalnız 1 gün önce netten bilet almanızı tavsiye ederim. Çok ciddi sıra oluyor ve sıra çok yavaş ilerliyor

Pazartesi kapalı. Çalışma saatleri : 08:15-18:50

Adres: Via Ricasoli, 58/60, 50122 Firenze FI, İtalya

 

Bargello Müzesi( Museo Nazionale del Bargello)

Bargello Müzesi, Bargello Palace veya Palazzo del Popolo olarak bilinmekte olup, eskiden hapishane olarak kullanılmış, bir dönem belediye binasına dönüştürülmüş tarihi bir müze. 1255 yılında belediye binası olarak inşa edilmiş , 1865 yılında İtalya’nın ilk Ulusal Müzesi olmuştur.

Donatello, Michelangelo ve Giambologna’nın muhteşem heykellerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Brunelleschi’nin Isaac’ı feda etmesi de dikkat çekicidir. Donatello’nun yaptığı David heykelini sadece burada görebilirsiniz. Ayrıca İslam eserleri ve silahların bulunduğu bölümde Türk öğeleri de bulunmakta.

Vaktiniz varsa Floransa’nın güzel heykellerinden bazılarını deneyimlemek için de görülmeye değer.

Pazar kapalı , Çalışma saatleri : 08:15-13:20

Adres: Via del Proconsolo, 4, 50122 Firenze FI, İtalya

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı,Floransa’ daki koskocaman başlıca bir Rönesans sarayıdır. Arno Nehri’ nin güney tarafında konumlanmakta olup, Ponte Vecchio’ya kısa bir mesafe uzaklıkta yer almaktadır.

Devasa bir saray ve müze kompleksi. Her katında ayrı ayrı tablolar, heykeller, kişisel eşyalar var. Gezmek biraz yorucu. Peyzajı güzel olan Boboli Bahçeleri’nin içinde yer alıyor. Yorgunluğu da bahçesinde (Boboli garden-Boboli Bahçeleri) atabilirsiniz.

Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Firenze FI, İtalya

Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri, 16. Yüzyıldan 17. yüzyıla uzanan meşhur heykel koleksiyonu ve bazı Roma antik eserlerine ev sahipliği yapan harika peyzajı ile müthiş bakımlı bir ortaçağ bahçesi.

Bahçe peyzaji, içindeki sanat eserleri, heykelleri ve havuzlarıyla olduğu kadar, devasa sarayı (Pitti Sarayı) ile de göz dolduruyor. Giriş 6 euro.

Adres: Piazza Pitti, 1, 50125 Firenze FI, İtalya

Çalışma saatleri : 08:15-18:30

 

Santa Maria Novella Bazilikası

Santa Maria Novella tren istasyonunun karşısında yer alan bir kilisedir. İçerisinde Rönesans döneminden birçok sanatçının sanat tarihine geçmiş eserleri yer almaktadır Tarihsel olarak Floransa’da ilk büyük bazilikadır. Giris ücretli. Biz içeriye girmedik .Ben daha çok kilisenin yer aldığı meydanı sevdim.

Adres: Piazza di Santa Maria Novella, 18, 50123 Firenze FI, İtalya

Mercato Centrale

Et, süt, peynir, baharat, taze ve kurutulmuş meyve-sebze , kurutulmuş mantar, biber ne arasanız var.İster alış veriş yapın ister şarküteri-cafe karışımı yerlerde nefis yemeklerinin ve şaraplarının tadına varın. Burası yerel yiyecek ve içecek seçeneklerinin yer aldığı bir tür kafeterya ortamı. Dışarıdan hiç belli olmuyor ama içerisi güzel. Fiyatlar çok uygun, herkese tavsiye ederim. Etrafında hediyelik eşya ve çanta satan bir Pazar mevcut.  Burada deri işi çanta ve aksesuar satan Hintli ve Bangladeşli pazarcılar var. Floransa’da hediye ve ıvır zıvır alabileceğiniz ideal pazar. Otelimize çok yakın olduğu için birkaç kez uğradık. Pazarda La Meridiana denen saatçinin önünde yer alan büfeden inek etinin kaynatılıp soslarla marine edilmesi ile yediğimiz ekmek arası muhteşem bir lezzetti. 4 euro olan bu lezzeti kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.Acısız isterseniz ‘’senza picante’’ demeniz yeterli. Acılı isterseniz ‘con picante’’(kon pikante) deyiniz.

Pazar, Santa Maria Novella tren istasyonu ve Duomo’ya çok yakın br konumda yer almaktadır.

Adres: Piazza del Mercato Centrale – Via dell’Ariento, 50123 Firenze FI, İtalya

San Lorenzo Bazilikası

Ana pazar (mercato centrale) bölgesinde konumlanmış ve en büyük kiliselerden biri olup, Medici ailesinin Cosimo il Vecchio dan Cosimo III’e kadar bütün önemli üyelerinin mezar yeridir. 393 yılında kutsandığında Floransa’da en eski olduğu iddia edilen kiliselerden biridir

Donatello’nun mezarının ve eserlerinin bulunduğu özel bir bazilika ve müze. Bu bazilika Medici ailesi tarafından yaptırılmış. Cosimo Medici ve aileden bazı kişilerin mezarları da bulunuyor. Bazilika muhteşem ayrıca bazilika bileti ile müzesine de girebiliyorsunuz. Medicileri merak edenler gezginlerin girmesini öneririm.

Piazza di San Lorenzo, 9, 50123 Firenze FI, İtalya

Medici Şapeli

San Lorenzo Basilikası’nda bulunur. Medici ailesinin gücünü göstermek amacı taşır. Harika eserlere ev sahipliği yapan bir anıt mezardır. Michelangelo’nun yapmış olduğu bir çok heykel topluluğu bulunmaktadır. Mimarisi Rönesans Döneminin en güzel örneklerinden birisidir. Pazar kapalı.

Piazza di Madonna degli Aldobrandini, 6, 50123 Firenze FI, İtalya

Çalışma saatleri : 08:15-13:20

Orsanmichele Kilisesi

Kilise Aziz San Michele manastırının sebze bahçesi üzerine yapılmıştır. Orsanmichele’nin dış cephelerinde bulunan on dört tabernaclesi var. Taberneler 15. yy ve 16. yüzyıllar arasında dekore edilmiş ve her biri lonca koruyucu azizinin bir heykeli içinde yer almaktadır. Heykeller kopyadır ve asıllar kilisenin en üst katındaki müzede bulunmaktadır. Güzel bir heykel koleksiyonu var . Bu küçük kilise, cazibesine ek olarak bir zamanlar tahıl ambarıymış. En üst katta eski tahıl ambarı var.

Üst katına çıkarak nefis Floransa manzarasının tadını çıkarın. Floransa da birçok yerde hatta katedrallerde bile ücret alınıyorken burası ücretsiz ve sıra yok. Duomo’ya yakın mesafede.

Via dell’Arte della Lana, 50123 Firenze FI, İtalya

Çalışma saatleri : 10:00-17:00

Piazza San Marco ve San Marco Bazilikası

San Marco kilisesini görmek için uğranılabilir. Huzurlu bir yer değil. Otobüsler için de önemli bir ulaşım merkezi olan meydan, San Marco Bazilikası’na hakimdir. Çok kalabalık değil. Sadece Bazilika’nın fotoğrafını çekmek için durmaya değer. Meydanın merkezinde, 19. yüzyılda ülkenin birleşmesi için savaşan liderlerden biri olan General Manfredo Fanti’nin anıtı bulunuyor. Heykel, Fanti’nin ölümünden on iki yıl sonra 1873’te inşa edilmiş.

Piazza Della Santissima Annunziata

Piazza San Marco’nun üst tarafında yer alır. 15.yy.da inşaa edilen yapılar( müzeler ve bazilika) meydanı kuşatmışlar. İki Bu meydanın hemen arkasındaki cadde sizi Duomo’ya götürecektir. Meydan baya geniş ve güzel bir görünüme sahip. Meydanda yer alan Medici ailesinden  1.Ferdinand’ın heykeli Duomo’ya bakmaktadır. Sessiz bir atmosfere sahip bu meydanda ayrıca iki tane çeşme bulunmaktadır. Etrafında fazla kafeler ve restoranlar yok. Hava biraz serin (yaklaşık 10 derece)olduğu için meydanın girişine yakın yerde yer alan  Un Caffe  (Adres: Via Cesare Battisti) adlı mekana girip cafe latte ve güzel limonlu kekinden yedik. Gayet tatlı ve sıcak bir havaya sahip bu kafede yaklaşık yarım saat kalıp dinlendikten sonra meydanda selfiler çekip etraftaki yapıları inceledikten sonra yolumuzu Duomo’ya çevirdik.

Dante Alighieri’nin Evi (Museo Casa di Dante)

3 kattan oluşan, Dante’nin dönemine ait belgeler, kıyafetler ve paraların sergilendiği bir müze. Dante’nin eserlerinin reprodüksiyonları var. İlham veren hiçbir şey yok. Yazın her gün açık, kışın pazartesileri kapalı, Fiyat  (4 Euro) .Bence uğramaya değmez.

Republica Meydanı( Piazza della Republica)

Bolluk Kemeri, şehirdeki en eski kafelerden biri olan 1733’teki Café Gilli, şık oteller, kafeler ve restoranlar ve bir de atlıkarınca.. Heybetli bir kemere sahip olan meydan, sokak sanatçılarının sunumlarında en sevdikleri yerlerden biri. Meydan tadilat halinde olduğu için bizim pek ilgimizi çekmedi.