Parma Kuzey İtalya’da Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve yaklaşık 440 bin nüfuslu bir şehirdir. Ortasından Parma Çayı’nın geçtiği kentin Etrüsk asıllı ismi, antik Roma ordularının kullandığı yuvarlak kalkanlardan(parma) geliyor.

Emilia–Romagna Bölgesi’ndeki büyük şehir olan Parma parmesan peynirinin anavatanı olup ünlü besteci Giuseppe Verdi’nin de memleketidir. 12.yy.da kurulmuş olan şehir, Romanesk ve Gotik mimari dönemlerini bir arada bulundurduğu için Orta Çağ Avrupası’nın önemli yapılarına sahiptir. Parma, mimarisi ve şehir çevresinin doğal güzelliği ile tanınıyor. Rönesans ressamı Correggio bu topraklardan çıkmış.

Dünya çapında İtalya’nın gurme gıda vadisi olarak bilinen Parma parmesan peynirinin anavatanı. Şehir en çok dünya yemek sanatına yaptığı harika lezzet katkılarıyla (özellikle parmesan peyniri ve Parma jambonuyla) ünlüdür. Parma şehri,  jambonu (Prosciutto di Parma), ricotta ve parmesan peyniri (Parmigiano-Reggiano), salamı(mortadella), Lambrusco di Sorbara şarabı, Barilla makarnacısı, ıspanaklı ve ricotta peynirli makarna olan Tortelli d’erbetta ,bolonez soslu taze makarnalar, sayısız geleneksel lokantaları, butik restoranları, domatesten işlenmiş et ürünlerine kadar nefis bir mutfağa sahip.

İtalya turu yapacaksanız 1-2 gününüzü Parma’ya ayırmadan dönmemenizi tavsiye ederim. Pişman olmayacaksınız.

Bologna’da 2 gün kaldıktan sonra şehre trenle 50 dk lık mesafede yer alan Parma şehrine uğradık Bologna Centrale (Merkezi Tren İstasyonu) durağından 5 euroya aldığımız biletler ile Parma tren istasyonuna vardık. Tren istasyonu etrafında baya Afrika kökenli kişiler çok. O nedenle biraz dikkat etmek lazım.

Tren istasyonundan çıkışta Garibaldi meydanı’nı sorduğumuz kişi jandarma olduğunu ifade etti. Sağ olsun bize Garibaldi Meydanı’na kadar yolda eşlik etti. Parma gerçekten sakin ve huzurlu bir şehir. Son yıllarda Afrika kökenli (Gana, Nijerya) göçmenlerin yoğun göçü altında olan şehir yine de bana göre sakin ve huzurlu.

Şehrin ana alışveriş caddeleri Strada Farini, Strada della Repubblica, Via Cavour’dur.

Strada Luigi Carlo Farini, mağazalar, restoranlar ve butik cafelerin yer aldığı capcanlı bir cadde. Garibaldi Meydanından direkt buraya bağlanıyorsunuz. Cadde üzerinde uygun fiyata yemek yiyeceğinize yerler bulunmaktadır. Cadde üzerinde yer alan Emilia Cremeria harika dondurmaları ile uğranılması gereken bir yer. Dondurma ve tatlı çeşitleri, temiz görünümü ve dekorasyonu uygun fiyatları ile iyi bir uğrak noktası.

Parma Katedrali (Cattedrale di Parma), Garibaldi Meydanı, Pilotta Sarayı(Palazzo della Pilotta), sarayın içindeki tamamı ahşap tiyatro binası Teatro Farnese, Şehrin Opera Binası Teatro Regio, National Gallery , Basilica di Santa Maria della Steccata görülmesi gereken önemli  yapılardır.

Parma’ya Türkiye’den direkt uçuş yok. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık üç saat süren uçuşlarla aktarmasız olarak Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı‘na ulaşabilirsiniz. Parma kent merkezine 100 km mesafede yer alan Bologna’dan Parmaya gitmek isterseniz, havalimanından hareket eden Aerobus ile 20 dakikada, Bologna Centrale’den (Merkezi Tren İstasyonu) trene binerek 50 dakikada Parma’ya ulaşabilirsiniz.

Emilia Cremeria’dan kareler:

Strada Farini’den kareler;

Parma Gezilecek Yerler

 1. Parma Katedrali (Parma Cathedral)
 1. yüzyılda(1074 yılında) yapımına başlanan katedral yıllar ve yüzyıllar içerisinde sürekli ilavelerle geliştirilmiş olup Romanesk mimari stilinin izlerini taşıyor. Duomo Meydanı’nda yer alan Parma Katedrali bir Roma Katolik kilisesi. Sütunlarla süslü ön cephesi, süslemeleri, zarif ve detaylı iç dekorasyonu , Correggio’ya (Antonio Allegri) ait eserleri ile Rönesans sanatının harika eserlerini içeriyor.

 1. Vaftizhane (Baptistery)

 Duomo’nun (Parma Katedrali) hemen yanında yer alan sekizgen bina 1196 yılında yapılmış olup renkli mermerleriyle oldukça göz alıcıdır. Vaftizhanenin her bir duvarı 13. ve 14. yüzyıllardan kalma dini freskler içeriyor ve yapıda İtalya’nın tanınmış kişilerinin heykelleri de yer alıyor. Çatısı ise farklı dini figürlere dair freskler içeren bölümlere ayrılmış. Yapı Romaneks ve Gotik unsurları bir arada barındırıyor.

Zaman kısıtlaması nedeniyle gezme olanağı bulamadık. Ancak şehrin en güzel ve etkileyici binalarından birisi.

 1. Garibaldi Meydanı (Piazza Garibaldi)

Roma Forumu’nun asıl dayanağı üzerine inşa edilmiş geleneksel eski şehir bölgesi Parma’nın kalbidir. Güzel klasik binalarla çevrilidir ve İtalya’yı odak noktası olarak birleştiren görkemli bir heykeli vardır. Parma’nın en fazla ziyaret edilen meydanı. Meydandaki güneş saati görülmeye değer. Meydanda bir cafe de oturup geleni geçeni izlemek keyifli.

Kentin belediye sarayı  (Palazzo Del Governatore), Comune di Parma ve Saint Paul the Apostole binalarıyla çevrili olan meydanda birkaç saat oturup kahve içerek, etrafı seyrederek zaman geçirmenizi şiddetle öneririm. Biz önceden aldığımız atıştırmalıkları çantamızdan çıkarıp yedik ve meydanı seyredip fotoğraflar çektik.

 1. Pilotta Sarayı (Palazzo Della Pilotta)

1583 yılında yapımına başlanan ancak hiç bitirilemeyen Pilotta Sarayı aslında müzeler, sanat galerisi, kütüphane, tiyatro salonu ve bahçelerden oluşan büyük bir kompleks. Farnese ailesi için yapılan bina, vaktiyle yapıldığı alanda konuşlanan İspanyol askerlerinin oynadığı “Pelota” adındaki bir oyundan esinlenilerek adlandırılmış. Tarih boyunca kraliyet sarayı ve adliye binası olarak da kullanılmış. Vakit bulursanız gezmeye çalışın.

 1. Farnese Tiyatrosu (Teatro Farnese)

Pilotta Sarayı içerisinde yer alan Farnese Tiyatrosu 4500 kişilik salonu ile yapıldığı 1618-1628 yıllarında dünyanın en büyük tiyatrosuymuş. Hatta orkestra çukuru bulunan ilk tiyatro ünvanını da elinde bulunduruyor. Tiyatro tamamen ahşaptan yapılmış. Ahşap işçiliği ve içindeki ahşap eserlerle de son derece sıra dışı. İçeride gördüğünüz sütunlardaki küçük şekiller dahi tahta ile yapılmış.

 1. Dünya Savaşı sırasında büyük hasarlar alsa da 1962 yılında aslında uygun olarak restore edilmiş. Günümüzde tiyatro yerine müzik konserleri için kullanılıyormuş.

 1. Saint John Evangelist Kilisesi (San Giovanni Evangelista)

Yapımı 1500 yılına kadar uzanan Saint John Kilisesi Rönesans ve Barok mimarisinin karışımı bir yapı. Manastır ve gıda imalathanesi olarak yapımına başlanmış olan kilise, 73 metre yüksekliğindeki çan kulesi, şehrin ünlü sanatçısı Correggio gençliğinde yaptığı süslemeler ve onu öğrencisi Parmigianino’ya ait freskleriyle görülmeye değer bir tarihi yapı.

 1. yüzyılda ciddi bir yangın geçirdikten sonra yıllar ve yüzyıllarca bakım geçirmiş ve yapıya süslemeler eklenmiş.

 

 1. Santa Maria Della Steccata Kilisesi

Kilisenin dış cephesi sade bir güzelliğe sahipken içi ve dekorasyonu çok daha detaylı, süslü ve görkemli. Fresklerle ve güzel bir kubbe ile zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Kilisede yer alan 4 kulenin dekorasyonunda altın varaklar kullanılmış. ancak kilisenin en güzel yeri ana kubbesi. Şu ana kadar iç tarafı bu kadar gösterişli ve etkileyici bir kilise görmedim desem yalan olmaz.

 1. Parco Ducale

Parco Ducale Parma’da yer alan sevimli, sessiz ve güzel eski bir park.Fransız usulü düzenlenmiş bir park görünümünde. Makul fiyatlı kafeler bulunuyor. Piazza Garibaldi’den kalkan otobüslerle varılmaktadır. Diğer türlü parka yürüyerek 30-40 dk da ancak varılabilmektedir. Zamanınız olursa uğrayın derim.

 1. Parma Ulusal Galerisi

Beato Angelico, Canaletto, Correggio, Sebastiano del Piombo, Guercino, Leonardo da Vinci gibi önemli sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.