Tarihi çok eskilere dayanan Ayvalık’ın  adını bir tür yabani ayva anlamına gelen Kidonia‘dan aldığı tahmin edilmektedir. Bir başka rivayete  göre ise buraya ilk yerleşenlerin Girit’in Kydonies ya da Midilli’nin Kydona Köyü‘nden gelmiş olabileceği.  Yıllarca Osmanlı hakimiyeti altında olmasına rağmen bölgede Rumlar ve Türkler beraber yaşadığı bölgeye daha sonrasında Boşnaklar da getirilmiştir.

Akdeniz ikliminin yaşandığı Ayvalık’ı ziyaret etmek için en güzel zamanlar bahar ayları olsa da, plajları, denizi ve günlerin devamlı ılık rüzgarlı geçmesiyle yaz turizmi için de sıklıkla tercih edilen bir destinasyon.

Tarihi Rum evlerinin süslediği sokaklar, kiliseler, nefis mekanlar, Ege Denizi’ne inci gibi dağılmış 22 ada, hele ki Cunda Adası muhteşem.

Ayvalık sokakları, Ayvalık’ın cıvıl cıvıl görüntüsünün yanında tarihi ruhunu da hissedebileceğiniz harika bir atmosfere sahip. Daracık ve Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş yollarında yürürken Ayvalık’ı keşfedebilirsiniz. Ayvalık çarşının bitiminde yer alan, bölgeye özgü sarımsak taşı kullanılarak yapılan , 2 ya da 3 katlı olan Rum evlerine bayılacağınıza eminim. Evlerin bazıları restore edilerek butik otele, kafeye dönüştürülse de pek çoğu hala konut olarak kullanılmaya devam ediliyor. Siz de bu evlerin kurulu olduğu sokaklarda kaybolabilir, Ayvalık’tan sayısız fotoğraf karesi ile ayrılabilirsiniz.

Özellikle Ayvalık’a bağlı Cunda Adası‘nın ve Ayvalık’ın bazı mahallelerinde, şimdilerde Midilli’de olan Rumlardan kalma evler ve mekanlar insanı inanılmaz derecede etkiliyor. Ziyaretçilerin ilgisini en çok Rum mahalleleri, koylar, Şeytan Sofrası ve Cunda Adası çekiyor.

Ayvalık’ta gezip görülmesi gereken yerlerin başında Ayvalık Çarşısı ve Tarihi Ayvalık Evleri, Cunda Adası, Küçükköy (Yeniçarohori) , Macaron Mahallesi, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı, Saatli Camii (Agios Yannis Kilisesi), Taksiyarhis Anıt Müzesi, Ayazma Kilisesi, Güler Pastanesi, İmren Pastanesi, Hamidiye Camii, Badavut Sahili , Çınarlı Camii (Alibey Cami) gelmektedir.

Talatpaşa Caddesi Ayvalık merkezde ufak ama hareketli bir yer. Akşamları bu cadde üzerinde ufak hediyelik eşya pazarı kuruluyor. Ayvalık’ın gözdesi olan Meşhur Güler ve İmren Pastaneleri bu cadde üzerinde yer alıyor. Önce tostçular çarşısında tost yedik. Sonrasında pastanelere uğradık.  Lor tatlısı ve sakızlı dondurması efsane bir ikili oluşturmuş. Biz bayıldık. Tavsiye ederiz. Pastanelerdeki damla sakızlı kurabiyeler de enfes.

Çarşı içerisinde en dikkat çeken bölümlerden biri de şüphesiz Tarihi Ayvalık Evleri. Ayvalık’ta toplam 1860 adet tescilli ev var. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınan tarihi evler bu bölgede yer alıyor.

Cunda’da deniz kıyısında bulunan Taş Kahve‘de kendinize enfes bir kahve ısmarlamakla adanın keşfine başlayabilirsiniz. Ardından harika Cunda sokaklarını gezerek ve tarihi evlerini görerek güzel kareler çekip adanın tadını çıkarabilirsiniz. Akşam üzerine doğru ise Aşıklar Tepesi‘ne çıkıp Cunda’ya bir de buradan bakabilirsiniz.

Sarımsaklı plajı sarı renkli yumuşacık kumu ve taşsız, tertemiz deniziyle bir görenin bir daha gitmek isteyeceği güzelliğe sahip. Çocuklar için sığlık mesafesinin bulunuyor olması çocuklarınızdan ziyade sizleri daha çok rahatlatacak. Plaj halk plajı olduğundan şemsiyenizi havlunuzu alıp rahat rahat keyfinize bakabilirsiniz. Dilerseniz plaj işletmelerine ödeme yaparak şezlong ve şemsiyeden faydalanabilirsiniz. Ulaşım ise oldukça kolay. Ayvalık merkeze 8 km uzaklıkta olan plaja sürekli olarak minibüsler ulaşım sağlıyor. Şunu da söylemekte yarar var. Çalıştığımız kurumun Sarımsaklı’da özel tesisi olduğu için daha rahat bir ortamda denize girme fırsatımız oldu. Plajlarda özel eşya ve çantalarınıza dikkat etmekte yarar var. Ayrıca Sarımsaklı sahile yakın lokasyonda yer alan Lunapark akşamlar gezilebilir.

Ayvalık gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden en önemlisi de Şeytan Sofrası. Tepenin manzarası görmeye değer. Fakat hep çok kalabalık. Özellikle gün batımının tadını çıkarmak zor. Aracımız olmadığı için gitme fırsatımız olmadı.

Ayvalık’ta bulduğumuz sakinlik, huzur, tazelik, keyifli mekanlar, mimarisi, lezzetleri, zeytin ve zeytinyağından gelen kültürü bizi çok etkiledi. Mübadele ile gelen Girit, Midilli, Selanik, Florna’nın kültürü, yemekleri Ayvalığın başka hiçbir yerde benzeri olmayan tat ve özellikteki zeytinyağı ile birleşince ortaya çok keyifli tatlar ve aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzı ortaya çıkmış.

İstanbul ile Ayvalık arasında mesafe yalnızca 423 km. Bu sayede 5,5 saat süren bir yolculuğun sonunda Ayvalık’a ulaşılıyor. Bu yolculuğu, Bursa yolunu takip ederek yapabileceğin gibi Bandırma’ya giden arabalı vapurlar ile de yapmak mümkün. Feribotu tercih ettiğinizde yolculuk süresi yarım saat azalıyor ve İstanbul’dan Ayvalık’a 5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Otobüsle gelmek isteyenler için ise Ayvalık Otogarı merkezi bir noktada yer aldığından ünlü tatil beldesi her koşulda ziyaretçilerine kolaylık sağlıyor. Yaz boyunca, günün belirli saatlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden pek çok firmanın otobüs seferi bulunuyor. Ayvalık ulaşımı için bir diğer seçenek ise hava yolu ulaşımı. Bir de yazın sağlam trafik oluyor ben o yolu çekemem diyenler için Edremitte bulunan Koca Seyit Havalimanı‘na uçuşlar gerçekleştiriliyor.