SİVAS’TA BİR GÜN

Yüzölçümü açısından Türkiye’nin ikinci büyük şehri olan Sivas, İpek Yolu  ve Kral Yolu’nun geçtiği bir yer olması dolayısıyla tarihi açıdan çok önemli bir yer arz ediyor. Sivas ulaşım ağının üzerinde yer aldığı için ticaret yönünden de gelişmiş bir şehir.

Özellikle Selçuklular dönenimden kalma tarihi eserleri ve tarihi dokusuyla gezilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kaplıcaları, hamamları, hanları, köprüleri, konakları, türbeleri, müzeleri, medreseleri, camileri ve birçok eserleri bu şehirde bulabilirsiniz. Kendim Selçuklu mimarisine hayran birisi olarak bu şehirde bulunan tarihi yapıları zevkle gezmenin keyfini çıkardık.

Tokat’tan Sivas’a yaklaşık 2 saat süren bir otobüs yolculuğu ile ulaştık. Mayıs ayında hava parçalı bulutlu ve 18-20 derece civarında olup tam bir bahar havası hakimdi.

Biz günü birlik olarak Sivas’ı gezdiğimiz için ancak merkezde birbirine yakın lokasyonda bulunan tarihi yerleri gezdik. Merkezde yakın lokasyonda yer alan yürüme mesafesinde gezilecek epey tarihi yapılar bulunmaktadır.

Gezdiğimiz yerler;Gök Medreses(Sahibiye Medresesi) Çifte Minareli Medrese, Ulu Camii, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi, Tarihi Taşhan Çarşısı, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Sivas Şehir Müzesi, Sivas Arkeoloji Müzesi, Sivas Kalesi.

Kısıtlı zamanınız Sivas merkeze uzak kalan diğer yerleri gezemedik. Bu yerler hangileri derseniz ; Hafik Gölü (Büyük Göl), Gökpınar Gölü ,Divriği Kalesi, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Tarihi Eğri Köprü, Paşabahçe Mesire Alanı, Eğriçimen Yaylası, Sızır Şelalesi, Tödürge Gölü, Âşık Veysel Müzesi, Şuğul Vadisi 

Sivas tipik bir Anadolu mutfağına sahiptir. Yemekleri arasında özellikle Sivas köfte oldukça ünlüdür. Bunun yanında kuru salatalık dolması, Sivas katmeri, Divriği pilavı, Sivas Kebabı, Sivas Köftesi, hingel, sirok ve baviko mercimek badı ve pezik turşusu da tadılması gereken yöresel lezzetlerdir.

Merkez dışına çıkıp diğer yerleri görecekseniz araba ile gitmek ya da araç kiralamak mantıklı oluyor, çünkü bazı noktalara arabasız ulaşım pek de kolay/mümkün değil.

Gök Medrese:

Çifte Minareli Medrese:

Ulu Camii:

Buruciye Medresesi:

Şifaiye Medresesi:

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi:

Sivas Şehir Müzesi:

 

Sivas Kalesi.: