Nafplio ya da Anabolu diye de bilinen bu ufak ve samimi şehir Yunanistan’ın ilk başkenti olup Mora yarımadasında bulunmaktadır. Güzel kumlu plajlara sahip olan şehir romantizmle doludur. Özellikle balayı çiftleri için ideal bir destinasyon.

Sabah saat 11.35 te indiğimiz Atina Havalimanının 5 nolu çıkışının önündeki 6 euro ya biletlerimizi alıp yine oradan kalkan  X93 nolu otobüse binip son durak olan Kifissos otobüs terminalinde indik.  45 dk lık yolculuk sonrası son durakta indiğimizde bilet ofisinden Nafplio’ya giden  Ktel otobüsleri için gidiş ve dönüş  için kişi başı 23 euroya biletlerimizi aldık. (Sadece gidiş 14 euro) .Dönmeden bir gün önce biletlerimizi onaylatmamızı söylediler. Terminaldeki lavabolarda pisuvarlar cok ilginçti. Duvardan su akıyor, bilinen pisuvarla alakası yok , su akıyor duvardan ve oraya küçük tuvalet yapılıyor:=) Tabi kullanmadım, normal lavaboda ihtiyacımı giderdim.

 

2 saat 15 dk süren yolculuk sonrası Nafplio ya vardığımızda saat 16.15 civarıydı. Kalacağımız Polyxenia Hotel indiğimiz durağın hemen arkasındaki sokakta tarihi merkezde yer almaktaydı. Maria ve Alexandra adlı iki kız kardeşin anneleriyle işlettiği bu minik butik otel bize sanki evimizdeymiş hissi verdi. Çok güler yüzlü, samimi olmaları çok hoşumuza gitti. Otelde kahvaltılar önündeki sokakta begonvillerin altında kurulan masalarda yapılmakta. Oldukça doyurucu olan kahvaltı masasında taze portakal suyu, yumurta, kek, yoğurt, isteğe göre kahve çeşitleri, çay, tost, ev yapımı marmelatlar bulunmaktaydı.

Kaldığımız otelin önündeki güzel sokakta sabah kahvaltı keyfi:

Şehrin eski taş sokakları begonvillerle bezeli, insanın içini ısıtan,  kendisini sanki harikalar diyarındaymış hissi veriyor. Şehir eskiden Sparta, Bizans, Frenk, Venedik ve Osmanlı egemenliğinde kalmış olup Osmanlının da etkileri görülmektedir.  Sokaklarda kurulan masalar, harika yemekleri, cıvıl cıvıl kuş sesleri,özenle korumuş mimari,bal ,sandalet dükkanları, ufak tatlı bir liman, şahane plajlar… Karmaşadan uzak, sakin bir şehir olan Nafplio bana göre daha keşfedilmemiş bir cennet. Harika , temiz plajları, kaleleri, sahildeki yürüyüş yolları, tavernaları, nefis dondurması, balıyla aşık olduğum , daha çok bir kasabayı andıran müthiş bir şehir. Aşağıda çekmiş olduğum karelerde muhteşem bir Nafplio ziyafeti:)

 

İlk günümüzde öğleden sonra şehre vardığımız için kendimizi denize atalım dedik. En yakınında yer alan  yürüyerek 10 dk süren Arvanitia plajına gittik.(Blueblanc beach) Plajlarda şemsiye-şezlonga para ödenmiyor. En az bir içecek içtiğinizde tüm gün kullanabiliyorsunuz. Fiyatlarda içeceklerde ortalama 3-5 euro civarında. Beni çok sarmayan  ve biraz taşlık olan Arvanitia plajında yorgunluğun etkisiyle 2-3 saat geçirdikten sonra otele dönüp duşumuzu alıp Nafplio sokaklarına kendimizi bıraktık. Ara sokaklarda oturup kahve içip, kurulan tavernalarda fiyatlara bakıp yemek yiyebilirsiniz. Tatlı olarak bence dondurmaları başarılı. Birkaç yerde dondurma yedik , fakat en güzel dondurma yapan dükkan sahibi de bir İtalyan olan  Antica Gelateria di Roma. ( Adres: 3 Farmakopoulon) Dondurmalar keçi sütünden yapıldığı için bize çok lezzetli geldi.  Haftanın üç günü hemen yakında kurulan pazarda herşeyi bulabilirsiniz. Biz kayısı, kiraz, muz aldık. Kayısısı inanılmaz bir tadı vardı. Bayıldık.

Arvanitia plajından görünüm (Blueblanc beach)

 

 

 

 

Karathona Plajı, Nafplio merkeze arabayla  10 dk mesafede.Taksiyle 10 euro tutmaktadır. Şoföre size telefonunu veriyor. İstediğiniz zaman arıyorsunuz, gelip sizi arıyor. Ya da şu saatte gelip bizi aynı yerden al dediğinizde gelip sizi alıyor.  Plaj mükemmel. Su çok temiz, plaj baştan sona kum. Deniz hemen derinleşmiyor. Dalga yok. Genelde öğleden sonra 4 gibi dalga oluşmaya başlıyor.  Plajda bulunan işletmeler sezlong ve şemsiye için ücret talep etmiyor. Bir içecek siparişi yeterli. Çok kalabalık olmayan, harika manzarasıyla Nafplio’daki en güzel plaj.

Çevrede harika bir deniz alternatifi bulunmaktadır. Tolo, Neraki, Vivari, Assini, Amos, Kastraki, Plaka, Psili, Candia ve Iria  sehrin çevresinde yer alan diğer plajlar.. Tüm kıyı şeridi ve plajlarını tekne turu ile görmek de mümkün.

 

 

Palamidi kalesi , gezilecek yerlerin başında geldiği için sabah kahvaltımızı yapıp havanın da nispeten serin olmasını fırsat bilerek şehri gören en yüksek nokta olan Palamidi kalesine tırmandık.  Hop on hop off  otobüslerle de  kaleye gidildiğini de belirtmek isterim. Kale normalde 857 basamak ama 999 basamak deniliyor. Saymadım ama kale bence 1000 basamaktan fazla. Kaleye çıkarken ufak sinekler çok kaşındırıyor. En tepeye vardığımızda zaten tüm şehir ayaklarımız altında olduğu için kaleye girmedik. Kaleden tüm şehri yukarıdan izlemek inanılmaz bir şey.(Giriş ücreti:8 euro) Kaleye iniş ve çıkış yaklaşık bir saat tutuyor.

Yukarıdan Palamidi Kalesinden Nafplio manzarası:

 

 

Akronafplia Kalesi, hemen şehrin arkasında yer alan kaleye yürüyerek çıkabilirsiniz. Şehir merkezinden kısa bir yürüme mesafesinde, çok sayıda duvar yazılarıyla. kaplanan, biraz tenha bir yer. Kaleye çıkarken yakınında terkedilen 2 otel bulunmakta olup etrafı kaktüsler ve  yabani otlarla doluydu. Manzarası için çıkılabilir.

Akronafplia Kalesinden şehri izlerken çektiğim muhteşem Nafplio manzaraları;

Bourtzi Kalesi, denizin ortasına yapılmış  Bourtzi, küçük bir adanın kalesi. 1471’de Venedikliler tarafından yaptırılmış olan bu kale, Palamidi Kalesi’nin hapishane olduğu dönemlerde cellatların konakladıkları yermiş. Sahilden ufak teknelerle kaleye gidilebiliyor. Akşam gün batımında kaleyi izlemek harika bir duygu. Kale size muhteşem bir manzara sunuyor.

 

Nafplio Promenade, denize dönüp şehri arkanıza aldığınızda sol sahil şeridi olarak adlandırılan çok güzel bir yürüyüş parkuru. Günbatımında olağanüstü bir manzara, Bourtzi Kalesi manzarası eşliğinde, puslu tepeler, normal fiyatlarda hizmet veren cafeler, sakin  ve gürültüsüz bir yürüyüş yeri. Akşam yemeklerinden sonra sahildeki kafelerde oturabilirsiniz ya da dondurmanızı alıp yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Sahilde yürürken  gün batımı ve Bourtzi Kalesi;

 

Çok romantik ve ufak bir şehir olması şehri daha samimi hale getirmiş. Sokaklarında kesinlikle gezilmeli, tavernalarında ya da ara sokaklardaki kafelerde birşeyler yemeli, güzel dondurmalarının tadına bakılmalı, hediyelik eşyalar alınmalıdır. Syntagma meydanında bulunan restaurant ve kafeler akşamları cıvıl cıvıl bir görünüme kavuşmaktadır. Oldukca genis bir meydan ve mimarisi olan bu alanda da birşeyler yiyilip içilebilir. Ara sokaklarda birçok bal, sandalet dükkanları bulunmakta olup hediye olarak alınabilir.

Syntagma meydanından bir kare,

Yunanistan’a yolunuz düşerse Nafplio’yu muhakkak ziyaret etmenizi tavsiye ederim, iyi tatiller !

Son olarak Nafplio sokaklarından kareleri paylaşmak istedim.

Harika sokaklarıyla Nafplio;