Hallstatt, Avusturya’da Hallstatt Gölü kıyısında, Salzburg’a otobüsle yaklaşık 90 dk mesafede dört tarafı dağlarla ve yemyeşil ormanlarla çevrili,16.yüzyıldan kalma 2-3 katlı, ahşap şirin evleriyle, yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı çok güzel bir kasaba. Avrupa’nın en eski yerleşim yeri olan bu muhteşem kasaba doğal güzelliği ve nefis görselliği ile  1997 yılında Unesco dünya mirası listesinde yerini almış. Dünyanın en eski tuz madenleri burada bulunan kasabanın  karla kaplı görüntüleri  kış mevsiminde  ona ayrı bir güzellik katıyor.

Biz 2018 Şubat ayında bu güzel kasabaya seyahat ettik. Kışın gidilirse gölde tur ve tuz madenine giriş aktivitelerinden mahrum kalınacağını hatırlatmak isterim. Bu nedenle bu faaliyetleri gerçekleştirme şansımız olmadı. Kasabayı ziyaret eden turistlerin neredeyse çoğunluğu uzak doğuluydu. Çin ve Kore’den özellikle buraya gelenler çok sayıda. Kasabaya vardığımızda şansımıza şiddetli bir kar yağışı ve sis vardı. Kışın da ayrı bir güzel  olan  bu köye bir de bahar aylarında gitmek gerektiğini düşünüyorum.

 

Hallstatt’ı gezmek için 4-5 saat yeterli . Fakat kafa dinlemek için 2-3 gün kalınabilir. Hallstatt’a ulaşım tren ve otobüsle olmakla birlikte bana göre otobüsle gitmek daha kolay. Otobüsle ulaşım detayları yazımın en sonunda görebilirsiniz. Akşam saat 6 ve 7’den sonra çoğu dükkan ve yemek yerleri kapalı oluyor. Gece kalanların buna dikkat etmesi gerekiyor.

Hallstattda gezilecek yerler çok değil ama yine de bir kaç önemli şey belirtmek isterim. Zaten kasabanın kendisi başlı başına bir masal diyarı. Harika sokaklarının her birinde dolaşıp kasabayı keşfetmek, bol bol fotoğraf çekmek, göl kıyısında manzaranın tadını çıkarmak, kasabada daha çok gölün kıyısında yer alan kafe ve restoranlarda ünlü Avusturya tatlılarını çay ya da kahve eşliğinde yemek, sakinlik ve sessizliğin tadına varmak…

Benim en büyük tutkum bu doğal güzelliğin sokaklarını karış karış gezmek ve fotoğraflamak oldu. Ayrıca gölün manzarası büyüleyiciydi.

Salzwelten tuz madeni turuna mutlaka çıkmalısınız. Şubat ayında gittiğimiz için tur şansımız olmadı. Tuz madenleri’ne çıkmak için seçenekler; 1 saatlik bir yürüyüş parkuru veya 3 dakikalık bir füniküler. Rehber eşliğinde toplamda 30 euro vererek finikülerle gidip dönüyorsunuz. Füniküler Aralık’tan Nisan’a kadar kapalı.  Eğer zamanınız kısıtlı değil ise uğrayıp birkaç saatinizi harcayabilirsiniz.

Beinhaus’u (Kemik Evi) görülebilir. Bu kemik ev köyün tepesinde görülen St Michael Kilisesi’nin girişinde bulunuyor. İçinde 1200’e yakın kafatası bulunuyor.

Skywalk’a (Gözlem Noktası) çıkıp kasabayı yukarıdan panoramik olarak fotoğraflayabilir ve nefis manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Catholic Church , tarihi 12. yy’a kadar dayanan kilise, kasabanın üst tarafında yer almaktadır.

Evangelical Church , fotoğraflarda gördüğümüz meşhur kilise .

Hallstatt Market Square (Ana meydan), resimlerde görüldüğü üzere

Hallstatt Gölü’nün nefis manzarasının tadına bakmak ve gölü botla turlamak

 

HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR?
* Salzburg havalimanında inince 2 numaralı otobüs e (2 Euro)biniliyor.
* Merkezde Hauptbahnhof durağında inip meydandaki otomattan bilet alıp Bad Ischl e giden 150 nolu otobüse bin. İnclusive alınca 23.60 Euro gidiş geliş ve tren bileti de dahil oluyor. Exclusive olmasın. (90 dk suren otobüs).Yoksa trene ayrıca bilet alırsınız. (3.8 euroya)
* Bad Ischl’te inince trene binip Halsstat durağında ineceksiniz.(20 dk )Hallstatt durağında inince hemen ordan  tekneyle 2.5 euroya karşı tarafa  kasabaya geçiliyor .
* Burda yaklaşık 4-5 saatte kasabayı kesfedebiliyorsunuz. Hallstatt’dan en son dönüş feribot u 18.15 te.

HOW TO GO TO HALLSTATT?
* From Salzburg airport ,take a bus with number 2 to center (20 mins)
* Get off in Hauptbahnhof station and take a bus with number 150 to Bad Ischl(1.5 h)
* İn Bad İschle station ,take a train to Hallstatt(20 minutes)
* İn Hallstatt station ,you ll take a boat to village (2.5 euro -10 minutes )
* And finally you ‘re in Hallstatt

Okuduğunuz ve değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.

Hallstatt sokaklarından çektiğim karelerle size veda ediyorum.

hdr