Venedik’in cam işçiliği ve rengarenk evleriyle ünlü adasıdır. Cam işçiliğin merkezi olan bu adaya Venedik San Marco ‘dan vaporettolarla 30-40 dk lık bir yolculukla varılabilir . Gidis- dönüş 15 euro tutuyor.  San Marco Meydanı’na en yakın istasyon sahilde yer alan S. Zaccaria Piazza San Marco iskelesi. (ATC- B Murano Colonna- 4.2 hat)Burada büfeden biletlerinizi alarak Murano’ya doğru yol alabilirsiniz. Beklentinize göre değişebilmekle birlikte adayı keşfetmek için maksimum 2 saat yeterli. Mart ayında ziyaret ettiğimiz adada hava güneşli olmasına rağmen serindi. Bu nedenle kış ve ilkbahar aylarında burayı ziyaret edeceksiniz yanınıza kalın giysilerinizi almayı unutmayınız.

Cam işçiliği ile dünyaca ünlü Murano adasında istenilen hertürlü cam eşyalar rahatlıkla bulunabilir. Venedik’te çıkan yangın nedeniyle cam atölyeleri 1291’de Murano’ya taşınmış. Camı üflerken hata yapıldığında, camda defo oluştuğu zaman defolu ürüne “fiyasko” (fiasco)deniliyor. Venedik ‘e gelip giden tüccarlar sayesinde bu kelime dilimize yerleşmiş. Gözlük camları da ilk kez 14.yy.da Muranolular tarafından yapılmıştır.

Adada bir çok ufak restoran cafe tarzı yemek yerleri bulunmakla birlikte biz al-götür tarzı fırın-pizzacı karışımı bir yerden birşeyler alıp bir banka oturarak yedik.

Yaklaşık 5000 kişilik nüfusa sahip ada çok etkileyici bir görünüme sahip olup sakinliği ile insana huzur veriyor. Adada bir çok cam ürünlerinden yapılmış hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Rengarenk minik evler, masmavi deniz ve kayıklar adaya harika bir görsellik katmış. Adanın köprülerle birbirine bağlanmış sokaklarında gezmek, hediyelik cam atölyelerini ziyaret etmek, bol bol fotoğraf çekmek, cam yapımını canlı izlemek, yorulduğunuzda bir yerde oturup aperol spritz içerek muhteşem atmosferin tadını çıkarmak yapılması gereken aktivitelerin başında gelmektedir. Zamanınız kalırsa cam müzesi olan Museo del Vetro’ya uğrayabilirsiniz.

Venedik’e yolunuz düşerse bu harika adayı ve ayrıca Burano adasını da ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Murano’da çekmiş olduğum fotoğraflarla buranın nasıl muhteşem bir güzelliğe sahip olduğunu göreceksiniz.