UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Verona, Romeo ve Juliet‘in şehri olarak ünlenmiş,  tarihi yapısı ve romantik atmosferi ile insanı kendisine hayran bırakan bir Kuzey İtalya şehri. Diğer şehirlere göre daha az popüler olduğu için bütçenize uygun otel bulmak daha kolay. Şehri gezmek insana mutluluk veriyor. Verona’da gezilecek yerleri görmek için en fazla 2 günlük bir süre yeterlidir. Verona’da kaldığımız 1,5 gün içerisinde görülmesi gereken yerlerin çoğunu gördük.

Verona Porto Nuovo tren istasyonu’na 15 dk yürüme mesafesinde kaldığımız Hotel Scalzi butik bir otel tarzına sahip olup eski bir yapıdır.  (Adres: Via Carmelitani Scalzi, 5, Verona Historical Centre ). Tarihi otelin personeli çok güler yüzlü , kahvaltısı lezzetliydi. Otelden hem tren istasyonuna  hem de merkeze(Piazza Bra ,Piazza Erbe) ve San Zeno bölgesine otelden  yürüyerek kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Piazza Bra’dan devam edip Via Giuseppe Mazzini’den Piazza delle Erbe’ye doğru yürüyünce yol üzerinde diğer görülmesi gereken yerleri de görmek mümkün. Via Giuseppe Mazzini boyunca birçok dükkan ve mağaza bulunmakta olup İstiklal Caddesi’ni andıran bu cadde üzerindeki dükkan ve mağazalardan hediyelik eşyalar alınabilmektedir. Cadde üzerinde Piazza Erbe’ye doğru yol alırken nutellalı krepler yapan bir yerden ikişer tane krep yedik. Kreplerin lezzeti gerçektende harikaydı. Verona yürüyerek gezmeye inanılmaz uygun bir şehir. Yürümeyi seviyorsanız ayakkabı seçiminizi iyi yapmanızı tavsiye ederim.

Belirttiğim gibi iki günlük bir sürede Verona’yı keşfetmek mümkün. Yazın hem çok fazla turist olup hem de fiyatlar daha pahalı olacağı için tavsiyem Verona’ya ilkbahar ve sonbahar aylarında gidilmesi. Kuzey İtalya’da yer alan şehirde kış aylarında hava gerçekten serin geçiyor. Yazın ise çok sıcak.

Kafanıza göre yürüyüp tarihi sokaklarda kaybolmak, Adige nehri kenarında yürüyüşe çıkmak, dondurma ve kreplerinin tadına varmak , nefis pizzalarını mideye indirmek, Lamberti Kulesi’ne (Torre dei Lamberti) çıkıp şehri tepeden izlemek, San Pietro Kalesi’ne(Castel San Pietro)  çıkıp yukarıdan  gün batımını izlemek yapılacak aktivitelerin başında gelmektedir. Bu aktivitelerin hepsini yapan biri olarak Verona’da geçireceğiniz zamanın buna değeceğine inanıyorum.

Verona’da Ulaşım

Türkiye’den Verona’ya doğrudan havayolu bağlantısı bulunmuyor. Milano, Venedik, Bergamo gibi Verona’ya yakın olan şehirler üzerinden tren ile buraya ulaşabileceğiniz gibi, İtalya’nın Roma,Bologna, Floransa gibi turistik şehirlerinden de trene atlayıp Verona’ya ulaşabilirsiniz. Biz Venedik’e uçup orada 2-3 gün kaldıktan sonra Venedik Santa Lucia Tren İstasyonu’ndan Verona Porto Nuovo Tren İstasyonu’na ulaştık. Venedik’ten tren istasyonuna geçmek istediğinizde vaporettoya binip Ferrovia durağında iniyorsunuz. Bu durak Venedik Santa Luca Tren İstasyonu’nun önündedir. Venedik-Verona arası trenle 1 saat 27 dk. Sürmektedir. Bilet fiyatları bölgesel-yerel ve hızlı-yavaş diye ayrılmakta olup istasyondaki makinelerden biletlerinizi alabilirsiniz. Makinalardan ya da nettenn bilet alırken bilet fiyatlarına ve yolculuğun ne kadar sürdüğüne dikkat etmenizi öneririm. Biz makinalardan 9 euroya biletlerimizi alıp yaklaşık 1.5 saatte Verona’ya vardık. Bilet alırken yan kesici veya size yardım etmek isteyenlerden uzak durmaya dikkat ediniz. Zaten bilet makinalarının üzerinde tanımadığınız insanlarda yardım almayınız uyarısı var.

Verona Porto Nuovo tren istasyonundan çıktıktan sonra ise sadece 15 dakika yürüyerek şehir merkezine varıyorsunuz. Alacağınız turist haritası ile gezilecek yerlerin tamamını yürüyerek gezebilirsiniz. Harita size turistik yerleri gezmenizde çok yardım olacaktır. Venedik son derece sessiz, sakin bir şehir olup bana göre Venedik’ten daha romantik bir şehir.

Yeme içme

Yöresel lezzetlerin bulunduğu Trattoria’lar ve fast-food tarzı yiyeceklerin sunulduğu Gastronomia’larda (ufak fırın tarzı) yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz. İtalyanlar öğle yemeklerinde daha çok trattoriaları tercih ediyorlar. Fast food tarzı yemek yapanlar hariç diğer yerler (pizzeria’lar) saat 15.00-19.00 arası kapalı oluyor. Verona’da olup pizza ve makarnaların (pasta) tadına varmamak olmaz tabi. İkisi de gerçekten harika yapılıyor. Verona’da yemek yerken içeriğine bakmak lazım. Çünkü eşşek etti de servis edilmektedir. Fiyatlar normal olup diğer İtalyan şehirlerindeki gibi pahalı değil. En turistik bölgeler sayılan Erbe Meydanı veya Bra Meydanında bile 10-12 €’ya karnınızı doyurabilirsiniz. Tatlı olarak daha çok tiramisu ve dondurma tüketiliyor. Ama ben daha çok dondurma ve kreplerine bayıldım.Biz gün içinde  ufak cafe-fırın karışımı gastronomialardan  ayak üstü atıştırmalık birşeyler yiyip gezmemize devam ettik.  Akşam yemeğimizi ise  Piazza Bra’da bulunan bir restoranda  İppopotamo’da yedik. Pizza, taze meyve suyu, penne arrabiata ve yanında birkaç meze ile nefis bir ziyafet çektik. Ödediğimiz iki kişilik fiyat 26 euro idi.

Alışveriş için trafiğe kapalı olan Via Mazzini ve çevresini tercih edebilirsiniz.  Erbe ve Bra Meydanlarında yankesicilik olayları yaşandığı için dikkat etmenizde fayda var. Torre dei Lamberti’ye merdivenlerden çıkmayı denemeyin. 5 euro vererek asansöre binmek en akıllısı.

Gezilecek yerlere kısaca değinmek istiyorum.

 1. Piazza Bra

Piazza Bra, şehrin en işlek ve en ünlü meydanıdır. Verona’nın ve hatta İtalya’nın en büyük meydanı olarak kabul edilen bu meydan, pek çok kafe, mağaza, restoran ve dünyaca bilinen Arena di Verona, Palazzo Barbieri  ve Gran Guardia gibi tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Meydanın büyüklüğüne ve atmosferine hayran kalmamak elde değil. Bir çivi bile çakılmayan binalar iyi korunmuş ve meydanın tarihi yapısı olduğu gibi muhafaza edilmiştir. Mart ayında bulunduğumuz için meydan çok kalabalık değildi. Piazza Bra’da alışveriş yapabilir, kafe ve restoranlarda yemek yiyebilir ve etrafındaki yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Roma’daki Kolezyum’un daha ufak ama ondan daha sağlam bir şekilde günümüze ulaşan benzer bir yapı olan Arena di Verona bu meydanda yer almaktadır.

 1. Arena di Verona

Piazza Bra‘daki bu tarihi Roma tiyatrosu, günümüzde de uluslararası alanda önemli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.Arena di Verona dünyanın üçüncü büyük anfi tiyatrosu olup 30.000 kişi kapasiteye sahiptir. MS 30 yılında inşa edilmiş olan arenada sık sık aktiviteler yapılmaktadır. Roma’daki Kolezyum’un biraz daha ufağı olan  bu arena, Kolezyum kadar azametli bir yapıdır. Oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan yapı her yıl çok önemli konserler ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Arenanın asıl güzelliği etkinlik yapıldığı zamanlardır. Verona’da bulunduğumuz tarihte çok sayıda öğrenci burayı ziyaret ediyordu. Buradan da İtalya’da genç neslin kendi tarihini öğrenmesi ve bilmesine çok önem verildiğini gördük. Arenaya giriş ücreti 10 euro olup 08.30-19.30 saatler arasında ziyaret edilebillir.

 1. Via Mazzini

Verona’nın iki önemli meydanı Piazza Bra ve Piazza Erbe‘yi birleştiren bir yol olan Via Mazzini, mağazaların, dükkanların ve kafelerin yer aldığı bir cadde. Veronanın alışveriş kalbi bu caddede atıyor. Bu cadde üzerinden Juliet’in evine gidilmektedir. Trafiğe kapalı bir alan olduğu için burada rahat rahat dolanabilir, mağazalarda alış veriş yapabilir, hatta cadde üzerindeki mekanlardan atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz.

 1. Juliet’in Evi (Casa di Giulietta)

Romeo ve Juliet hikayesinin geçtiğine inanılan evdir. Verona’nın sembollerinden biri olan Juliet’in Evi (Casa di Giulietta), her yıl milyonlarca gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Bahçesine girmek ücretsiz olup balkonuna çıkmak 6 euro dur. Girişteki duvarda herkes ismini yazmış. Evin avlusunda yer alan Juliet heykelinin sağ göğsüne dokunanın şansa veya sonsuz aşka ulaşacağına inanılıyor.

Bu ev hayali bir eserin kahramanı olan Juliet’in gerçek evi olmamasına rağmen Verona’nın dünya çapında ünlenmesinde büyük pay sahibi olmuştur. Eserde Juliet’in Romeoyu beklediği küçük balkon bulunmakla birlikte , burada balkon bulunmamasına rağmen sonradan binaya eklenmiştir. Zaten gördüğünüzde de anlayacaksınız. Evin bahçesinde Juliet’in bir adet heykeli de bulunmaktadır. Turistler bol bol bu heykelin önünde ve balkonda fotoğraf çektirmektedir. Adres: Via Capello 23

 

 1. Erbe Meydanı (Piazza delle Erbe)

Sokak sanatçıları, canlı heykeller, kurulan pazardaki yiyecek içecek bolluğu restoranları, kafeleri, hediyelik eşya dükkanları, mağazaları ile mutlaka gezilmeli. Meydana açılan sokaklar keşfedilmeli. Fontana di Madonna, Palazzo Maffei, Torre dei Lamberti , Torre del Gardello gibi görülmesi gerekenler bu meydanın etrafında yer almaktadır.

Sokak sanatçıları eşliğinde keyifli vakit geçirebilir, burada hergün kurulan semt pazarını gezip, alış veriş yapabilir, hediyelik eşya ve ayak üstü atıştırmalık ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Meydanı ve Verona’yı tepeden görmek isterseniz bu meydanın yanıbaşında yer alan Lamberti Kulesi’nin tepesine çıkabilirsiniz.Meydanın sağından gidince kiliseye sol tarafından inince ise nehir kenarına ve oradan tarihi kaleye ulaşabilirsiniz.

 1. Pietra Köprüsü (Ponte Pietra)

Adige nehri üzerinde yer almakta olup Veronalılar için en önemli köprü olduğu söylenmektedir. San Pietro Kalesi’ne çıkmak için buradan geçilmektedir.2.Dünya Savaşı sonunda müttefiklerin köprüyü bombaladığı ve savaştan sonra halkın köprünün taşlarını akan nehirden çıkardığı belirtilir.  Kiremit renginde olan taşlar savaş sonrası nehirden çıkarılmıştır. Gün batımında köprünün harika karelerini yakalayabilirsiniz. Bana göre köprü ve etrafında yer alan yapılar harika bir görsel şölen sunmaktadır.

 1. San Pietro Kalesi ( Piazzale Castel San Pietro) , Ponte Pietra Köprüsü

Piazza Erbe’den devam ettiğinizde Adige nehrinin kıyısında yer alan Ponte Pietra  Köprüsü’nü geçer geçmez direkt karşıdaki merdivenlerden kaleye doğru yürüyerek çıkılmaktadır. (ufak bir tabela kaleye çıkışı gösteriyor, tabi dikkatli bakılırsa). Resimlerden gördüğünüz yukarıdan çekilmiş Verona manzarası San Pietro Kalesi’nden çekilmektedir. Buraya çıktığınızda bütün yorgunluğunuzu unutup harika Verona manzarasının seyrine dalıyorsunuz. Kesinlikle görülmesini tavsiye ederim.

 1. Duomo di Verona (Verona Katedrali)

Turistik bölgelerin biraz  dışında kaldığı için özellikle bu katedrali görmek gerektiğini düşünmüyorum. Biz San Pietro Kalesi’ne giderken yol üzerinde yer aldığı için görelim dedik.

 1. Castelvecchio

Verona’daki ikinci günümüzde sabah kahvaltıdan sonra Adige Nehri‘nin iki kıyısını birbirine bağlayan tarihi bir köprü olan Castelvecchio’yu ziyaret ettik. Verona’ya gelmişken hem kalenin içinde yer alan Castelvecchio müzesini gezebilir hem de ünlü köprüsünde şehrin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Verona’ya geldiğinizde burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Kaleye çıkmak ücretsiz, sadece müzesi ücretli. Kaleyi gezip, Adige nehri boyunca yürüyebilirsiniz. Kıyıda gezerken yürüyüş ve koşu yapan insanlara, nehirdeki ördeklere rastlayabilirsiniz.

 1. Piazza dei Signori

Piazza erbe bitişiğinde tarihi bir meydan. Binaların güzelliği fotoğraf tutkunları için bulunmaz bir yer. Meydanın ortasında bulunan Dante Alighier‘in heykeli de bir başka güzellik. Dante Floransa’dan sürgün edildikten sonra burada yaşamış. Bu meydan gitar dinletilerini ve flamenko gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.

 1. Basilica of San Zeno

Romeo ve Juliet’inin evlendiği kilise olarak bilinmektedir. Bronz kapıları çok etkileyici. San Zeno bölgesinde yer alan kiliseye Castelvecchio’yu geçtikten sonra kıyı boyunca yürüyerek ulaşılmaktadır. Romaneks mimamirinin en güzel örneklerinden biri olan  bazilikanın ziyaret saatleri, 08.30-18.00 olup ve giriş ücreti 2.5 Euro.dur

 1. Torre dei Lamberti (Lamberti Tower)

1172 yılında inşa edilmeye başlanan ve çeşitli olaylar nedeni ile pek çok kez restore edilerek son halini alan Torre dei Lamberti (Lamberti Tower), 84 metre yüksekliğe ve iki farklı çan sesine sahip bir kule. Kule çanlarından biri; çalışma sürelerini, yangınları, saati bildirirken büyük olanı ise halkı silaha çağırmak ve şehir konseyini toplamak amacı ile kullanılıyormuş. Piazza Erbe’nin hemen yanıbaşında mimarisi ve konumu ile  size Verona’yı yukarıdan görmenizi sağlayan kuleye merdivenlerden çıkmayı denemeyin ve 5 euro ödeyip  asansör kullanın.

 1. Chiesa di Sant’Anastasia (S.Anastasia Kilisesi)

Via Mazzini’den nehir e doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkan bu kilisenin içinde bir çok eser yer almaktadır. Verona nın güzel kiliselerinden bir tanesi. Gotik taç kapı çok güzel ve içeride yer alan fresklerde görülmeye değer.

Son olarak Verona’dan çektiğim diğer fotoğraflar ile yazıma son vermek istiyorum. Size Verona’da harika vakitler diliyorum.