Barselona, Gaudi eserleri, futbol takımı, Katalan kültürüyle ünlü, büyük ve güzel bir şehir. Gaudi olmasaydı burası bu kadar harika bir şehir olmazdı diye düşünüyorum. Şehrin heryerinde Gaudi etkisi açıkça görülmektedir. Gaudi şehre resmen damgasını vurmuş. Şehrin yukarıdan çekilen fotoğraflarına bakınca Barselona’nın inanılmaz bir planla nasıl inşaa edildiği görülüyor.

Sokaklarında kaybolmak ve harika yapıları görmek güzel bir duygu ama sokaktaki evsizleri, dilencileri görünce, insan biraz farklı hissediyor kendini.

Barselona halkı kendini İspanyol olarak değil, Katalan olarak görüyor. Ülke ekonomisine en çok katkıyı sağlayan Katalanlar olmasına rağmen, en az yardım alan yine onlar. Bu da Katalanların, İspanyol hükümeti ile aralarında sorun olmasına yol açıyor.  Sorunun da İspanya’dan ayrılarak çözüleceğine inanıyorlar.

Gelelim Barselona’ya ve gezilecek yerler hakkında bilgilere. Barselona’ya Şubat ayında gitmeme rağmen bile  hava sıcaklığı ortalama 18-20 derece arasındaydı. Barselona’yı keşfetmek için 2 ya da 3 gün yeter diye düşünüyorum. Kaldığımız 2 gece 3 gün süresince şehrin sokaklarında gezip görülecek yerleri keşfetmek harika bir duyguydu. Günde ortalama 13-15 km arası yürüyerek şehri keşfetmek çok güzeldi. Sadece Montjuic tepesi, Park Guell ve Camp nou için metro kullandık. Diğer yerlerin hepsine yürüyerek ulaştık.

Eğer denize girmek, güneşlenmek yerine kültürel ağırlıklı, şehri tanımaya yönelik bir tur yapmak istiyorsanız ilkbahar ayları en uygun zaman. Ben ilkbahar aylarında gitmeyi tercih ederim. Hem fiyatlar uygun, hem çok kalabalık değil, hem de sıcaklardan etkilenmezsiniz. Denize girmek, plaj keyfi vb. aktiviteler için ise en uygun zaman yaz ayları. Fakat yaz aylarında Barselona şehri inanılmaz kalabalık oluyor. Gezerken yan kesicilere dikkat etmek gerekiyor. Restoranlarda hatta caddelerde sık sık hırsızlık olayları yaşanıyor. Akşamları ara sokaklarda gezerken değişik tiplere rastlayabilirsiniz.

Park Guell ve Camp Nou ve Montjuic dışında diğer yerlere hep gezilerek ulaşılabilir.  La Rambla Caddesindeki kafe ve restoranlarda yemek yemek yerine arka sokaklarda daha uygun yerlerde yemek yemenizi tavsiye ederim. Siz siz olun her zaman turistik yerlerin dışında yemek ve kalma ihtiyaçlarınızı giderin. La Rambla’nın arka sokaklarında flamenko gösterisine katıldık ve harika bir vakit geçirdik. Size de bu deneyimi yaşamanızı öneririm.

Barselona’ya Şubat ayında gittiğimiz için fiyatların uygun olması nedeniyle La Rambla  caddesi üzerinde bir otelde kaldık. Otelin konumunun harika olması listemizde yer alan yerlere ulaşmamızda yardımcı oldu. Yazın gidecekseniz illa merkezi yer diye La Rambla’da kalmanıza gerek yok bence. O tarihlerde caddenin üzerindeki oteller gereksiz pahalı oluyorlar. Deniz ve kumdan yararlanmak istiyorsanız yakında bulunan Plaça de Catalunya veya Barceloneta bölgesinde bir yerde kalmanız akıllıca olur.

Yemek konusunda  Tapas, Paella ve Sangria. Paella’yı öyle önünüze gelen, rastgele bir yerde yerseniz iğrenç bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Bu konuda başarılı olan yerlerde yemelisiniz. Barselona’da lokanta ve restoranların çoğunu Asyalılar işletiyor. Biz La Rambla’nın arka sokaklarında bir yerde oturup yemek yemek istedik. İşletmecisi Hindistan ya da Pakistan asıllıydı. Ben tapaslardan , arkadaşım ise paella istedi. Tapasları afiyetle yerken , paellanın görünüşü ve kokusu çok kötüydü. Arkadaşım da benim tapaslardan nasiplendi. Sangria ise bir dilim portakal ve bir dilim greyfurt (ya da limon) ve bardaga neredeyse ağzına kadar buz koyulmak ve sonra hazırlanan karışım eklenmek üzere hazırlanan leziz içecek.

1. Sagrada Familia Bazilikası

 Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak olarak kabul edilmektedir.  Modern mimarinin öncülerinden Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam ediyor ve halk arasında bitmeyen kilise olarak da biliniyor. Mimari yapısı çok zor olduğundan 2030 yılında bitirileceği tahmin ediliyor. Mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Çok etkileyici. İnternetten bilet almanızı öneririm. Kulelere çıkmak istiyorsanız bileti 3-4 gün önce alın. Kule bileti bitiyor. Hiç bitmeyen yapımı tadilatı kabak tadı verdi. Giriş ücreti yüksek. (25 euro)Metroda durağının adı Sagrada Familia. Tam olarak önünde iniyorsunuz. Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00

2. Park Güell

Antoni Gaudi tarafından 1914 yılında tamamlanan park 1923 yılında halka açılmış, Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılmıştır.Doğanın sanatla kaynaşması, rengarenk masalımsı bir eser. Ulaşımı metro ya da taksiyle yapmanızı tavsiye ederim. Güell Park (Parc Güell) – Lesseps metro istasyonunda inip tepeye yürüyerek ulaşılan Park Güell  bütün bir panoramik Barselona manzarası sunuyor. Metrodan sonra biraz bir yürüme yolu var, yokuş çıkmak biraz yorucu ama sonrasında göreceğiniz güzelliğe değer.

Tepede harikalar diyarı gibi bir yer. Barcelona’ya tepeden bakmak için mükemmel bir nokta. Oldukça güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Parkın içinde Gaudi’nin evi bulunuyor ona giriş için ekstra bilet almanız gerekiyor. Ziyaret Saatleri: 08.00-21.30

3. Casa Mila (La Pedrera)

Barcelona’da giriş ücretleri biraz pahalı, bu nedenle biz Gaudi hakkımızı Sagra Da Familya’da kullanmayı tercih ettik. Yapı dışarıdan da çok güzel. Dalgalı dış yapısı, ilginç bacaları, acayip balkonlarıyla görülmesi gereken yapıt. Dıştan izleyin fotoğraf çekilin ve yolunuza devam edin bence. Kişi başı 20 küsür euro.

Katalonya Meydanı’ndan yürüyerek kısa sürede ulaşabileceğiniz yapının 1906-1912 yılları arasında yapımı gerçekleştirilmiş olup Gaudi tarafından dönemin önemli iş adamlarından Pere Mila için tasarlanmıştır. Antoni Gaudi’nin en uçuk, egzantrik, ilgi çekici mimari eserlerinden biri.,

 

4. La Rambla Caddesi

Barcelona şehrinin en ünlü caddesidir. Bizim İstiklal Caddesi’ne benziyor.  Katalunya  Meydanından başlayan cadde limana kadar devam ediyor. Etrafı yemek yiyip soluklanabileceğiniz kafe ve restoranlarla dolu caddede alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza ile hediyelik eşya dükkânı yer almaktadır. Caddeye  Plaça de Catalunya (Katalunya meydanı) tarafından girecek olursanız sırasıyla Font de Canaletes, Mercat de La Boqueria, Gran Teatre del Liceu ve Kristof Kolomb Heykeli’ni görebilirsiniz. Caddenin sonunda Barselona Limanına çıkıyorsunuz, akşamları gün batımı harika bir görüntü sergiliyor. Cadde üzerinde bulunan balmumu müzesine girmenize gerek yok.

5. Casa Batllo

Antoni Gaudi’nin “Kemiklerin Evi” anlamına gelen eseri. Katalonya Meydanı’ndan yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz yapı  Passeig de Gracia üzerinde bulunmakta olup ve varlıklı bir aile için tasarlanmıştır.

Mükemmel bir bina olmasına karşın giriş için 25 euro oldukca pahalı bir rakam. Metro hattının Diagonal istasyonuna çok yakın. Dışından güzel güzel fotoğraf çekin ama bence içine girmenize gerek yok. Sadece dışarıdan görmek büyülenmemize yetti. İçini merak edip gezmedik. Çok vakit alacağını sanmıyorum, mimari yapılara ilgisi olan varsa içerisini görebilir. 600 mt ilerisinde de Casa Mila var ki ikisi birden aradan çıkarılabilir. Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00

6. Mercat de La Boqueria

Las Ramblas üzerinde olan ve çeşit çeşit meyve ve meyve suyu, domuz bacağından yapılma pastırmala, envayi çeşit balık, peynir, çikolata ve karnınızı doyurabileceğiniz atıştırmalıkların olduğu bir pazar. Resmen turistlere yönelik. Hiç bir özelliği yok. Her dükkan meyze salatası yapmış satmaya çalışıyor.

7. Barri Gotic (Gothic Quarter)

Gotik Mahallesi ,kentin kalbi ve aynı zamanda tarihinin başladığı yer. Şehrin merkezinde La Rambla’ya da oldukça yakın bu bölgeyi mutlaka görmelisiniz. O eski yapılar, dar sokaklar, aralarda kalmış küçük meydanlar, tarihi kiliseler ile kesinlikle keşfedilmesi gereken bir bölge burası. Dar sokaklarda kaybolmak, Gotik mimaride harika eserler görmek, muhteşem fotoğraflar çekmek istiyorsanız kaçırmayın. Daracık sokakları ve eski dokusunu koruyan değişik mimarisiyle şehrin en canlı bölgesi.

8. Barselona Katedrali

Gothic mimarisinin güzelliğini gösteren çok etkileyici bir katedral. Barselona’nın en güzel yapılarından biri, gerek mimarisi, gerek konumu gerekse de dizaynı harika. Yüksek tavanlı gotik bir şaheser. Avlusundaki kazlar ayrıca ilginç. Dış cephe  mükemmel.

9. Montjuic

Montjuic 210 m yüksekliğinde bir tepedir. Barcelona’ya tepeden bakan büyük yemyeşil çok bakımlı bir park. Başta teleferik olmak üzere, belediye otobüsleri, funicular, hop on turist otobüsleri ile ulaşım mümkün. Bence bu araçlardan biri ile gidip yürüyerek inin. Biz tepeye yürüyerek çıktık ve indik. Buraya en az yarım gününüzü ayırın derim. Buradan Barcelona limanını kuş bakışı izleyebiliyorsunuz. Barcelona manzarasını tepeden seyretmenin dışında burada bir  çok müze ve gezilecek yer bulunuyor. Eski Olimpiyat köyü ve stadı ve  kale de var. Yürüyerek zevkle gezilebilecek bir yer. Montjuic tepesinden aşağıya kadar uzanan yemyeşil bir park. Peyzaj harika. Yol uzun ama çok keyifli. Huzur dolu bir yürüyüş.

10. Barceloneta

Küçük restoranları ve kafeleri ile ağırlıklı olarak kentin düşük gelirli nüfusunun yaşamakta olduğu bölgedir.  İç kesiminde küçük kafeler ve tapas barları faaliyet gösteriyor. La Rambla üzerindeki yerlerde yemek yemek yerine bu bölgede yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz.  Burası özellikle yazın inanılmaz canlı ve eğlenceli olabilen bir bölge. Denizin çok temiz olduğunu söyleyemeyeceğim.

11. Plaça de Catalunya

Tüm ulaşım hatlarının birleştiği, havaalanına giden otobüslerin kalktığı, türlü türlü otobüsün geçtiği, çok merkezi bir nokta. Gezilecek yer olmaktan çok, her türlü ulaşımı gerek yürüyerek, gerek toplu taşıma aracılığıyla sağlayabileceğiniz,  çevresinde alışveriş olanakları sağlayan bir meydan. Buradan La Rambla caddesine, Casa Mila, Casa Batllo ve Sagra da Familia gibi yapılara yürüyerek ulaşabilirsiniz.

12. Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC)

Kentin en gösterişli yapılarından Palau Nacional içerisinde faaliyet göstermektedir. Yukarıdan manzarası da harika. Roma döneminden tutun, Gotik, Rönesans, Barok, Modern Sanat hepsi var. Buraya metroyla ya da otobüsle gidip  Pl. Espanya durağında inip yaklaşık 10 dakika yürümeniz gerekiyor.

 

13. Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum

99 bine yakın kapasiteye sahip stadın içindeki  müzede futbol kulübünün 100 yılı aşan geçmişi görsel ve işitsel sunumlarla ziyaretçilere aktarılıyor. Barcelona’da yapacak çok şey var ve bu mekanın girişi çok pahalı ve  verilen paraya değecek bir aktivite değil. Dış görünüş olarak bizim stadların yanında çok kötü kalıyor. Arkadaşım Barselona-Sevilla maçına netten 75 euro ya bilet almıştı. O maçı izlerken ben de dışarda stadın civarındaki kafede maç izledim. İspanyollar gerçekten sıcak insanlar.  Ziyaret Saatleri: 09.30-19.30   Giriş Ücreti: 25 Euro

14. Port Vell(Eski Liman)

           Maremagnum adlı modern eğlence ve alışveriş merkezi, IMAX sineması, Barselona Akvaryumu (L’Aquarium), Museu Maritim (Denizcilik Müzesi), Museu d’Historia de Catalunya (Katalonya Tarih Müzesi)  gibi birçok önemli turistik alana sahip bir yerdir.

NOT: Fotoğrafların tamamı tarafıma aittir.