Termal merkezleri, kaplıcaları, kaymağı, haşhaşı, sucuğu, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ile arkeolojik kalıntılarıyla, mağaralarıyla turizm potansiyeli yüksek olan Afyonkarahisar görülmeye değer şehirlerimizden biridir.

Afyonkarahisar MÖ.3000 yıllarına kadar dayanan tarihiyle sırasıyla Hattiler, Hititler, Frigler, Persler, Romalılar, Germiyanoğulları Beyliği, Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Eğitim semineri dolayısıyla hafta sonu bulunduğumuz bu güzide şehirde harika bir vakit geçirdiğimizi belirtmeliyim. Bu süre boyunca kaldığımız NG Afyon Hotel harika bir dinlenme tesisi ve beş yıldızı gerçekten hak eden bir otel. Eski tarihi çarşıya ulaşmanın kolay olduğu otelin önünden kalkan minibüslerle çarşıya ulaşmak 10-15 dakika sürmektedir.

Özellikle termal ve kaplıca turizmi açısından pek zengin olan şehir ayrıca tarihi yerleri ile de beni kendisine hayran bıraktı. Eski çarşısında tarihi konaklarını bulunduğu sokaklar görülmeye değer. Şehrin esnafı da gayet güler yüzlü ve yardımsever.  Çarşısını gezerken kuyumculuk ve takı tasarımı dikkat çekmektedir. Eski tarihi konaklar yavaş yavaş restore edilip turizme kazandırıldığı şehirde Karahisar Kalesi’nin muhteşem manzarası ve tarihi önemine rağmen gerektiği gibi temiz tutulmaması beni üzdü. Yabancı ülkelerde kalelere girmek ücretliyken burada kaleye giriş ücretsiz olmasına rağmen kaleyi ziyaret edenlerin pet şişeleri, poşetleri etrafa atması çok kötü bir görüntü aksediyor.

Afyon mutfağı gerçekten çok lezzetli. Özellikle lokum, sucuk ve kaymağı lezzet açısından az rastlanabilecek bir tada sahip. Kaldığımız sürece bal-kaymak, kete baya yediğimi söyleyebilirim. Haşhaştan yapılan ekmekleri ve değişik çörek ile böreklerinin de tadına bakılmasını tavsiye ederim.

Sucuk ve lokum alınabilecek tadı ve fiyatıyla önerebileceğim yerler;

Çarşının içinde yer alan,

_ Merve Sucukları( fiyatları baya uygun ve sucukları çok lezzetli)

_ Yayla şekerleme( neredeyse yarım saat bekleyip harika kaymaklı lokumlarını aldığımız yer)

Şehirde  yaptığımız aktivitelerin başında;

_ Termal-kaplıca sularına girmek

_ Tarihi çarşıyı dolaşmak

_ Meşhur sucuk ve kaymaklı lokumunu almak

_ Karahisar Kalesine çıkmak

_ Tarihi konakları gezmek

Gezilmesi gereken diğer yerler:

Eber Gölü , Mevlevihane, Ulucami, Zafer Müzesi, Arkeoloji Müzesi, İscehisar Peribacaları, Frig Vadisi, Kocatepe Büyük Taarruz Şehitliği, kaya mezarları ve kiliseleri, Sandıklı Kalesi, Apameia Antik Kenti

Karahisar Kalesi’nden kareler;

Tarihi konakların yer aldığı sokaklardan çekmiş olduğum kareler,

Afyon sokaklarından kareler;